verkiezing de wenselijkheid uitsprak dat Geerke nu eindelijk eens moest la ten weten of hij zijn benoeming tot president aannam of niet. De secretaris zal hem een brief schrijven. Het is voor de schrijver van dit artikel een raadsel of aan de benoeming van Geerke een stemming ten grondslag lag. De volgende vergadering was er nog geen bericht van Geerke ontvangen, daarom 'meent men de houding van genoemde heer te moeten beschouwen als de benoe ming niet aan te nemen en voor de volgende vergadering aan de orde te stellen de benoeming ener president'. Maar zie: bij de volgende vergadering kwam een brief van Geerke binnen, waarin hij meldde dat hij de benoeming tot pre sident aanvaardde. Een deel van het bestuur vond dat de benoeming van Geerke als niet geldig moest worden beschouwd omdat hij in eerste instantie niet had gereageerd, maar een stemming wees uit dat men in meerderheid zijn toezegging aannam. De eerste openbare vergadering onder leiding van Geerke, die op 26 december 1884 was georganiseerd 'ten voordele van de algemene armen van Schermerhorn' leverde f 142,50 op. Na de openbare vergadering van 26 december 1884 werd bij het Burger lijk Armbestuur geïnformeerd of het bestuur voor een goede bestemming van het geld wilde zorgdragen. Het Armbestuur antwoordde dat ze 'daartoe niet ongenegen was', maar dat het voor de rederijkerskamer 'meer eigenaardig en voldoenend' zou zijn als ze het zelf zou doen. Er werd besloten dat de 'bedeling in levensmiddelen, te weten meel, groene erwten, gort en rijst' zou plaatsvinden. De levering werd opgedragen aan 'in deze artikelen handeldrij vende personen in deze gemeente'. Dat waren er acht! Vervolgens werd voorzitter Geerke nog toegevoegd aan de lijst van leveranciers. De tijd van regels voor 'Europese aanbesteding' was nog niet aangebroken. Boeiend, zij het ietwat ingewikkeld, is de discussie over de chocola. De chocola Op de vergadering van 22 januari 1885 werd een voorstel gedaan 'tot ge zamenlijke vertering' op de gewone vergaderingen. Het voorstel werd aange nomen met acht voor en drie tegen. De tegenstemmers waren J. H. Geerke, Jb de Leeuw en W. de Jong. Het werd deze drie 'vrijgelaten zich buiten het gezamenlijke verteren te houden'. De zoon van de weduwe Ivangh nam, als gevolmachtigde van zijn moeder, op zich om elke vergadering voor 9 perso nen chocola te maken. U zal denken negen? Er waren toch acht voorstem mers? Maar dat zit zo: G. Dekertia was afwezig en men dacht zeker te weten dat die verondersteld kon worden 'een voorstander van het zelve te zijn'. De notulen verder letterlijk: 'de kosten voor iedere avond worden voor elk lid al of niet tegenwoordig vastgesteld op 15 cent. Mochten de heren tegenstan ders van de beschikbare chocola in afwezigheid der leden willen profiteren, staat het hun vrij mits zij per kop 18 cent betalen, hetwelk in mindering der voorstanders vertering zal vallen'. 124

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 18