Er bleef een vorm van strengheid te constateren, maar ook een welwil lendheid ten opzichte van vrouwelijke leden. Bedanken voor een rol kan niet zomaar, stilte bij de voorstellingen en vrouwen vrijhouden In oktober 1877 bedankte L. Visser voor zijn rol. Het besluit wat met hem te doen moest even uitgesteld worden omdat onderzocht moest worden wat de reden was. Kennelijk wilde het met binnenkrijgen van die reden niet vlot ten, want de volgende vergadering werd besloten 'de wet toe te passen' en hem zijn lidmaatschap te ontzeggen als hij niet binnen acht dagen een wetti ge reden voor het bedanken zou geven. Hetgeen ongetwijfeld gebeurd is. Iedere openbare vergadering begon op een vaste manier. 'De voorzitter opent op gepaste wijze de vergadering en verzoekt de talrijk opgekomen schare gedurende de voordracht orde en oplettendheid te bewaren'. En aan het einde bedankte de voorzitter 'voor de orde en oplettendheid ook deze avond weder getoond'. Ook in oktober 1877 stelde de secretaris voor 'voortaan vrije vertering te geven'. En zoals dat altijd ging: tijdens de volgende vergadering werd het besluit genomen. De dames kregen 'vrije vertering ten koste der kamer'. Na tuurlijk werd er een grens vastgelegd: 'mits het bedrag van f 0,30 voor iedere dame niet te boven gaande'. W. Pijper stelde in oktober 1879 nog een keer voor dit voorrecht te laten vervallen, maar tevergeefs. Buiten deze galante houding ten opzichte van de dames viel er ook voor de andere leden wel te genieten: af en toe werd besloten 'op kosten der Kamer een glaasje punsch te gebruiken'. Het eerste grote feest kwam in 1878. Twintig jarig bestaan, onwelvoeglijkheid en chocolademelk In augustus 1878 werd voor het eerst aandacht besteed aan het aan staande twintigjarig bestaan. Besloten werd 'huishoudelijk feest te vieren, doch dat de kosten niet hoger te laten komen dan 40 gulden waarvan de helft uit de kas en de rest door de leden zelf zal betaald worden'. Probleemloos was deze tijd niet want op de openbare vergadering op 21 november 1878 wees de voorzitter op de 'slagen die de kamer waren toege bracht door het bedanken van sommige leden', hij verzocht 'een niet te streng oordeel uit te brengen over de gebreken die deze avond soms de voordracht mochten aankleven'. In de volgende jaren veel wisselingen in het bestuur en een overgang van drie naar twee uitvoeringen. En af en toe een verhitte discussie, zoals op 23 september 1881 toen P. Kluit het bestuur 'aanmerkingen maakte omtrent de rolverdeling, hetwelk een enigszins levendige discussie verwekte, waarin de president op het onwelvoeglijke van zodanige aanmerkingen wijst en de 119

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 15