Drankgebruik aan grenzen gebonden en geen geldverspilling Tijdens de vergadering van 22 september deed de vice-president een voorstel. 'Namentlijk dat het Bestuur bij hunne Buitengewone Vergaderingen enige vertering ten kostte van de kas zou kunnen maken'. Zoals altijd werd bedenktijd genomen tot de volgende vergadering. Met algemene stemmen werd het voorstel aangenomen 'mits de vertering het bedrag van een halve fles wijn voor de Persoon niet te boven gaat'. Toen de heer Bezem voorstelde de voorste 'coliezen' van het toneel te vernissen werd het voorstel, uiteraard weer na bedenktijd, met algemene stemmen aangenomen. Maar niet nadat met nadruk vermeld was dat het maar 75 cent kostte. Ook de aankoop van een lessenaar van het 'zanggezelschap' kon door de beugel, omdat er maar 50 cent mee gemoeid was. Karakteristiek is de klassieke slotzin in de notulen van iedere vergade ring: 'verder in het belang der kamer niets meer te verhandelen zijnde sloot de President de Vergadering'. In 1862 was er voor het eerst sprake van een openbare vergadering van een stuk in meerdere bedrijven. Het grotere werk Op zondag 16 november 1862 vond voor het eerst een uitvoering plaats zoals wij dat gewend zijn. In dit geval een blijspel in vier bedrijven met een pauze tussen het tweede en derde bedrijf. Interessant is dat het stuk 'De Neven', geschreven door P. F. Helvitius van den Bergh, werd opgevoerd. Het stuk waarin vrouwenrollen zaten en waarvoor Voerman op zoek zou gaan voor deelnemende dames. Het stuk dat speelde in het Leiden van het jaar 1836 werd echter alleen door heren gespeeld (C. Bol, K. Spruit, D. de Heer, E. Voerman, A. Plas, J. Pijper, F. Zwart, J. Bezem en G. Honig). Het was toch niet helemaal avondvullend, want er volgde nog 'Een Proces in den Dop', van J. M. E. Derksen (spelers: C. Bol., F. Pijper, J. Dikker, G. Honig, R. Scheringa, F. Zwart en P. Alblas). In 1863 een nieuwe voorzitter die veelbelovend begon. Een veelbelovend begin van een voorzitter met zelfkennis Op de vergadering van 10 juni 1863 trad voorzitter D. de Heer af. Bij de volgende stemming kreeg Pijper acht en F. Zwart drie stemmen. Pijper be dankte echter voor de eer, waardoor er weer gestemd moest worden. Het resultaat was dat F. Zwart tot voorzitter gekozen werd, met vijf stemmen tegen. De start van Zwart was veelbelovend: zijn eerste voorstel was om op deze laatste algemene vergadering van het lopende jaar 'een fles wijn te drinken'. In dezelfde vergadering werd besloten het aantal bestuursleden van vier op vijf te brengen, want er zou 'licht gelijkheid van stemmen kunnen zijn en dit zou tot aangename gevolgen aanleiding kunnen geven'. 115

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 11