zerkenvloer Een verslag van de restauratie Dit is een verslag van de feitelijke restauratie van de zerkenvloer van Graft als Rijksmonument, dus niet van de voorbereidingsfase. Na vijf jaar is bet bestuur tot een plan gekomen in de vorm van tekeningen en bestek met de benodigde goedkeuringen en met de financiële middelen voorhanden. Plannen waren er wel eerder geweest maar steeds ontbrak het geld. Deze keer echter niet en dat had vooral te maken met de onverzettelijke initiatiefnemers van het plan en een goede sponsorjager. Voorbereiding Aan de uitvoering van de restauratiewerkzaamheden gingen ook veel voorbereidingen vooraf. Er moest onderzocht worden of daadwerkelijk op de bouwplaats kon worden begonnen met de juiste aanpak en met welke partijen. Omdat sloop van de oude muurdelen aan de orde kwam is er een architectuurhistoricus aangezocht die ons, na archiefonderzoek, in enkele rapportages meldde welke opmerkelijkheden de ruïne bevatte. Op zich genoeg gegevens voor nader onderzoek. Bij de restauratie beperkten we ons tot het metselwerk van de muren met zijn kenmerken en tot de vloer van grafzerken. Vooraf was een peilbuis en een grondboring aangebracht zodat we wisten hoe diep het grondwater zat en hoe dik het zandpakket was onder de zerken (2 meter). Onverwachts bleek dat het graven in de bodem bij een dergelijk monument niet zomaar kan. Het Verdrag van Valletta (Malta) stelt archeologisch onderzoek per 1-1-2006 verplicht. Archeologisch bureau- en bodemonderzoek leerde ons dat uiteindelijk ongehinderd mocht worden gegraven tot een van te voren vastgestelde diepte van 50 cm, omdat er geen belangwekkende zaken tot op deze diepte waren gevonden. Hiermee waren we wel weer een jaar verder. Na aanbesteding en uiteindelijke gunning (na een jaar!) kon de hoofdaannemer op 20 november 2006 eindelijk aan de slag met de inrichting van zijn bouwterrein, maar pas nadat over de prijsverhogingen overeenstemming was bereikt en de aannemingsovereenkomst op 28 november kon worden getekend. Met de eerste feestelijke steenlichting op 26 oktober 2006 begon de feitelijke restauratie. Vooraf was afgesproken dat de hoofdaannemer alle werkzaamheden aan het monument zou verrichten en dat het straatwerk en de groenvoorziening door derden zou worden gedaan en door de opdrachtgever zou worden uitbesteed. 57

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 5