Uit de pen van... de heer M. Vink Herinneringen Bulleti Via een advertentie in het Noordhollands Dagblad kwam ik in 1966 wonen in de directeurswoning van de Maatschappij tot bevordering van Nijverheid in De Rijp. Een voordeel van de verhuizing naar De Rijp was dat de afstand naar mijn werk in Alkmaar aanmerkelijk korter werd. De Maatschappij is gesticht uit het fonds van wijlen Aldert en Jan Boon en Jan Boon junior, reders in De Rijp. Om te beginnen heb ik mij verdiept in de geschiedenis van het geslacht Boon en hun nering. Eén van de mogelijkheden daartoe was het archief te raadplegen. Maar dat was niet op orde en dus moeilijk toegankelijk. Gedeelten waren terecht gekomen in het Rijper Museum en in het museum Betje Wolff te Middenbeemster. Een stage-opdracht van Vic Wijnekus bij het regionaal archief te Alkmaar bracht de oplossing. Zij pakte de zaak goed aan en maakte het archief toegankelijk voor ieder die belang stelt in De Maatschappij en Jan Boon. Ontbrekende stukken werden zo mogelijk J opgevraagd om bij het archief te voegen. Dit gaf enige problemen, maar na de toezegging dat men ze altijd voor een bepaalde periode kan teruglenen gingen de meeste gevers akkoord. Mijn taakstelling betrof o.a. het beheer van de landerijen. Deze lagen verspreid in de Eilandspolder en in de Starnmeer. Vooral het regelen van de pachtovereenkomsten en kennis nemen van de wetgeving inzake pacht was belangrijk. In de beginjaren werd de pacht contant betaald. De volkstuinen van de Maatschappij, beheerd door commissaris Roemer werden opgeofferd i.v.m. de uitbreiding van het dorp. Een andere taak was het voeren van de administratie en het beheer van de effecten: deze waren in het begin nog in eigen bewaring en het knippen van de coupons voor dividend of obligatierente vond plaats tijdens de te houden vergaderingen van het bestuur. Tot het bezit behoorde o.a. een deelneming in de Doggermaatschappij te Vlaardingen. Jaarlijks werd daar de aandeelhouders vergadering bezocht en met een emmertje haring kwam men weer thuis. Het schoonmaken van deze haringen was altijd een leuk werk. De dividenduitkeringen van de Doggermaatschappij vielen tegen. Een fusievoorstel van deze Maatschappij maakte het afstaan van het aandelenbezit noodzakelijk. Dit is geregeld via een overeenkomst waarbij wij Vq een vergoeding kregen voor de gemiste dividenduitkeringen. Na deze fusie Museum 90

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 38