Hoe een dorp in 3/4 eeuw kan veranderen (zoals Oterleek van 1925 tot heden) Hoewel geschiedschrijvers ons willen doen geloven dat Oterleek al vele eeuwen oud is, en tot aan de droogmaking van het meer de Heerhugowaard in 1625 daarin als schiereiland hoofdzakelijk door vissers en jagers werd bevolkt, neem ik dat voor kennisgeving aan. Wat ik echter zelf heb kunnen constateren, is dat Oterleek, meegesleurd in de vaart der volkeren, in de laatste driekwart eeuw ook niet heeft kunnen ontkomen aan de veranderingen in leefpatroon en bebouwing. Om met dit laatste te beginnen. Toen in 1967 de Hornstraat werd aangelegd, en aan de westzijde daarvan vier dubbele woningen verrezen, was dat de eerste uitbreiding die Oterleek ooit beleefde. Terwijl bovendien na de eerste bebouwing van 't Venje in 1973, Oterleek zelfs kon spreken van een heus uitbreidingsplan met 16 wooneenheden, waaraan 3 jaar later nog eens zes stuks werden toegevoegd. Zelfs toen in de tweede helft van de tachtiger jaren de oostzijde van de Hornstraat met negen percelen was volgebouwd, was de expansie van de laatste twintig jaar nog niet ten einde. In 1989 werd n.1. begonnen met de bouw van de Burg. S. Schagenstraat waar ook nog eens zeventien woningen verrezen. Of dit voorlopig het einde is van het groter worden van Oterleek??? De tijd zal het leren!! De 'beeldbepalende' objecten Als iets beeldbepalend is voor ons dorp, is het wel korenmolen 'De Otter'. Deze dik 100 jaar oude molen, die nog volledig in bedrijf is, verkeert nog in prima staat. Mede dank zij goed beheer door de jaren heen van de vakbekwame molenaars, maar zeker ook dank zij de grondige restauratie in 1990, die de Stichting Schermermolens heeft laten uitvoeren. Onder leiding van een echte molenmaker is daar ook veel werk verricht, door vrijwilligers. Dankzij dergelijke initiatieven is de mogelijkheid een beeldbepalend object te behouden,verzekerd. Datzelfde geldt ook voor de Nederlands hervormde kerk (bouwjaar 1925). Hoewel na de bouw van 't Venje in 1973 vanuit het zuiden wat aan het oog onttrokken, is ook dit object een beeldbepaler voor ons dorp. Hoewel de Oterlekers hadden gehoopt het 'Schip' van de als godshuis niet meer functionerende kerk voor een symbolisch bedrag in handen te kunnen krijgen, om het te kunnen gebruiken voor gemeenschappelijke culturele en recreatieve doeleinden, werd door de kerkelijke gezagdragers toch gekozen voor de zilverlingen van een particulier, die de ruimte gebruikt als 76

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 24