Getuige van diefstal of de pleger ervan en een vernieling Op 27 oktober 1862 had een bewoner van Jisp in een herberg in de Beemster, in een zijkamertje van de gelagkamer, een blikken tabaksdoos van ovaal fatsoen (vorm, model, DM), met daarin 1 banknoot van 100.-, nieuw model, 1 dito van 60.- en 1 muntbillet van 10.- Drie onbekende personen waaronder een ondanks de onbekendheid met naam genoemde Oterleker bevonden zich in de gelagkamer. De officier van justitie van Hoorn schreef: volstrekt niet met deze persoon bekend zijnde, weet ik niet of hij in de termen valt omtrent deze diefstal te kunnen worden verdacht. Intussen is hij zeker in staat inlichtingen te geven wie de beide andere personen waren met wie hij zich in de gelagkamer bevond en misschien kan hij enige verklaring doen die licht geeft in deze zaak. Om deze redenen verzoek ik u beleefd voor mij de persoon te willen horen over alles wat hij over de zaak kan zeggen. De andere personen, zo die ook in uw gemeente woonachtig zijn, mede. In een brief van de tweede Noord-Hollandsche Tramweg-Maatschappij aan de burgemeester van Oterleek: ik heb de eer u kennis te geven dat op Zondag 25 nov. dezer (1906), naar trein 117 tussen Zuidervaart en Stompetoren met een steen is gegooid en dat dientengevolge een ruit is vernield. U zou ons verplichten, wanneer uw politie deze zaak onderzocht. De zaak werd onderzocht en de bevindingen waren kennelijk niet erg belastend, want de Tramweg Maatschappij berichtte later: met het oog op de omstandigheden zoals die door u worden meegedeeld, achten wij een verder werk maken van de zaak niet nodig. Wel zouden we het op prijs stellen wanneer de door ons geleden schade groot f 15.- aan ons werd vergoed. Dick Mantel Noten. 1J. K. de Cock, Bijdrage tot de historische geografie van Kennemerland in de Middeleeuwen op fysisch-geografische grondslag, blz. 205. 2. Fontes Egmundenses (bewerking O. Oppermann; 1933), blz. 75. 3. RAA, inventaris beschrijving van het archief van Oterleek. 4. Idem. 5. Idem. 6. J. C. M. Cox (2005), De Heeren van Alkmaar, blz. 67 en P. Noordeloos, Uitverkoop der ambachtsheerlijkheden, WFON 1959, blz. 117. 7. RAA, Archief Gemeentebestuur Oterleek, toeg. nr. 65.2.1inv. nr. 8. 8. G. Boomcamp, Stadt Alkmaer Met Plaare Dorpen. RAA, collectie aanwinsten, toeg. nr. 95. (1), inv. nr. 33. 9. RAA, inventarisbeschrijving Oterleek. 10. Idem. 11Processenverbaal uit: RAA, Archief gemeentebestuur Oterleek, toeg. nr. 65.2.1; inv. nr. 509. 74

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 22