Twee schapen en een paard Op 21 mei 1841, 'des voor middags ten tien ure' gaf Cornelis Brak, van beroep landman ten overstaan van de burgemeester van Oterleek te kennen dat hij op die dag uit zijn land gelegen binnen de gemeente van Oterleek aan de Waarddijk van zijn aldaar lopende schapen twee heeft vermist, welke schapen met gene andere kenmerken waren voor zien dan met een zwarte plek op de schoft. Het hek van gemelde land was met een touw vast gemaakt. Brak gaf voorts nog te kennen dat hij bij bovengemelde hek bloed heeft gevonden, veronderstellende dat het van zijne gemelde twee vermiste schapen was welke aldaar waarschijnlijk zijn afgemaakt. En op 17 september groot alarm door een gebeurtenis in de 'banne van Schagen', een alarm dat ook in Oterleek wordt geslagen. Het ging niet alleen om beesten, nee ook de bleek was bedreigd en de kaasjes gewild. Kaasjes en de bleek Van de dertig kaasjes miste de eigenaar, in zijn berging achter zijn huis in de vroege ochtend van de derde november 1840 om zes uur, er achttien. Welke alle des avonds om zeven uren te voren nog aanwezig waren. Dat de deur van de bergplaats voornoemd vermoedelijk met een spijker of mes opengemaakt was, als zijnde dezelve met een houten schotel of klink gesloten aan de binnenkant en ook alzoo wederom was toegemaakt. Verklarende verders hoegenaamd tot heden toe geen vermoeden op iemand te hebben. En in een proces-verbaal opgemaakt op 22 oktober 1845 door de waarnemend burgemeester van Oterleek staat dat 'een voor als nog niet stellig bekende dader' zich schuldig gemaakt heeft aan ontvreemding van diverse ter bleek liggende mannen- en vrouwenklederen toebehorende aan de weduwe Zuurbier. Verordend werd dat alle personen moeten worden ALKMAAR 17 September 1811. Iu den nacht van den 14*" op den 1S*° September j.I. is uit een afgesloten weldlaud onder de baime van SciWM een PAARD gestolen zijnde eene zwarte merrie met een langen staarteen wit kolletje voor tien kopeene witte atip aan de 6b- venlip en grijze haren in de manenoud ruim acht jaren. De OFFICIER van JUSTITIE to Ai.ksiaih verzoekt nllo beliiuh- ten van Justitie en Policle om naar voorschreven paard onder zoek lo doen en hetzelve niet den verdachten bezitter non te honden en aan hem ouder zeker geleide op te zenden. Ik OFFICIER JUSTITIE roormwnrf, G. van Leeuwen. 72

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 20