dus zeker in de elfde, maar waarschijnlijk al in de tiende eeuw plaats gehad, net als die van Ursem en Mijzen. Oterleek ontleent zijn faam aan zijn ligging aan de beroemde Huigendijk. De Huigendijk die nu nog in volle glorie te zien is. Let wel ten zuiden van Schermerringvaart, de nu gebruikte naam 'Huigendijk' ten noorden van die vaart is dus enigszins misleidend. De bekendheid van Oterleek stamt namelijk uit de tijd dat die Huigendijk de vorm had van een dun koord met Oterleek als 'uitstulping'. Met aan de noordkant het water van de Grote Waard en aan de zuidkant dat van de Schermer. Het bestaan van Oterleek hing toen letterlijk aan een zijden draad. Wat er in de dertiende tot en met de zestiende eeuw gebeurde staat elders in dit nummer beschreven ('waren we superslim'). De grote meren waren ontstaan en het heeft weinig gescheeld of ons deel van Noord-Holland was een grote binnenzee geworden. De innovaties op waterstaatkundig gebied kwamen net op tijd, met behulp van de windwatermolens kon vanaf ongeveer 1550 land teruggewonnen worden. Met als kroon op het werk de grote droogmakerijen. Voor de bescherming van Oterleek waren de drooglegging in 1630 van wat nu de Heerhugowaard heet en van de Schermer in 1635 van groot belang. Bij de drooglegging van de Heerhugowaard kwam Oterleek binnen de ringvaart van de Waard te liggen, als zelfstandige polder. Het tot de gemeente horend grondgebied werd na 1636 aanzienlijk uitgebreid. Behalve het oude dorp in de zuidwesthoek van de Oterleker polder kwam het deel van de drooggemaakte Schermer erbij, waar zich later de nieuwe dorpskern Stompetoren zou ontwikkelen rond de kerk uit 1663. Een deel van Stompetoren hoorde trouwens tot Schermerhorn/ Zuid- en Noordschermer. Oterleek werd vrij regelmatig geconfronteerd met de wens van de inwoners van de polder Schermer om van de acht gemeenten in de polder één gemeente te maken. Oterleek wilde ook wel fuseren maar niet met Heerhugowaard, zoals in 1966 en 1967 bleek. Oterleek Fragment van de kaart van de t Heerhugowaard door A. Metius. kwam toen zelf met het alternatieve plan Bron: Regionaal Archief in Alkmaar om de gemeenten Schermerhorn, Zuid- 68

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 16