Een koord met uitstulping economische gang van zaken en de noodzaak voor technische ontwikkelingen. De Hollander was niet de superslimme bedenker van de economische transformatie rond 1350. De overgang van een zelfvoorzienende economie naar een markteconomie met import en export werd door de landschappelijke ontwikkeling afgedwongen. En de noodzaak voor de Hollanders om de beste dijken- en molenbouwers ter wereld te worden, hadden ze over zichzelf afgeroepen. Toen ze zich die bekwaamheden hadden eigen gemaakt, hebben ze het heft weer in handen genomen en het huidige Noord-Holland gecreëerd. Dick Mantel Bron: een lezing gehouden door Herman Kaptein voor de Oudheidkundige Vereniging en 'De Mijzenpolder. Duizend jaar veen en water'. Aandacht in dit nummer van de Chronyke voor een dorp met een lange en roemruchte historie, voor Oterleek. Eerst een overzicht van de geschiedenis, daarna een sfeertekening aan de hand van 150 Jaar oude processen-verbaal en tenslotte een impressie van de veranderingen die zich in Oterleek hebben voltrokken in de laatste 75 jaar. Een impressie van Gerard Harskamp, zoals hij het zelf formuleert, een 'inboorling' van Oterleek. De boeren uit de omgeving van Oudorp gebruikten de veenrivier de Schermer voor het verkrijgen van nieuw land. De omstandigheden waren tussen 950 en 1000 na Chr. in de veengebieden van Noord-Holland gunstiger geworden om daar binnen te trekken en ze smachten naar nieuw land omdat hun akkers in het kustgebied vaak onbruikbaar waren geworden door veranderde weersomstandigheden gepaard gaande met veel zandverstuivingen. Meer over deze ontginning in het artikel 'waren onze voorouders superslim in deze Chronyke. Als onderdeel van de zogenaamde Grote Ontginning kwam ook 'Outerleke' tot stand. Oterleek heeft waarschijnlijk zijn naam te danken aan een water, de Leek. 'Outer' betekent 'uiter', misschien in de betekenis van 'lager of verder weg', misschien 'aan gene zijde' betekenend. In het tweede geval zou de Leek gelopen hebben tussen Oudorp-Vronen en Oterleek, want de naamgeving ontstond vanuit het oudst bewoonde gebied en dat was de geestgrond van Oudorp. In het eerste geval kan de Leek ook ten oosten van Oterleek gelegen hebben. Bodemonderzoek lijkt erop te wijzen dat de Leek ten westen van Oterleek liep. Hoe het ook zij, Oterleek had een binding met Oudorp, moest 66

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 14