Hendrik van Voorst en Maarten Bruijn Twee Rijper klokkenmakers uit de 18e eeuw Klokken uit Holland De Hollandse uurwerkmakerij kreeg een geweldige impuls door de uitvinding van het slingeruurwerk door Christiaan Huygens in 1656. Klokken uitgerust met een slinger waren veel nauwkeuriger, de afwijking kon tot luttele minuten per dag worden beperkt. De productie van huisuurwerken kwam nu pas echt op gang en nam in de tweede helft van de 17e eeuw een hoge vlucht. Diverse regio's in Nederland kenden een eigen streekklok. Heel bekend zijn bijvoorbeeld de Friese stoel- en staartklokken. De Zaanstreek was echter de eerste regio waar rond 1670 een typische streekklok opkwam, de befaamde Zaanse stoelklok. Als grondlegger van de Zaanse uurwerkmakerij wordt vaak Cornelis Michielsz. Volger (ca. 1620-1683) genoemd. Volger werd geboren in Akersloot. In 1655 maakte hij een torenuurwerk voor de kerk van dit dorp. Later vestigde hij zich te Wormerveer. In De Rijp was Volger geen onbekende want in 1663 werd hem de leverantie van het uurwerk in de toren van de Grote Kerk vergund. Dat uurwerk is reeds met een slinger uitgerust. Een echte Zaanse klok heeft peervormige gewichten die niet aan kettingen, maar aan koorden hangen. De spaken van de tandwielen zijn gevorkt uitgevoerd. De luxe exemplaren zijn vaak voorzien van een verzilverde cijferring die op een met zwart fluweel beplakte wijzerplaat is aangebracht. In het Museum van het Nederlandse Uurwerk op de Zaanse Schans zijn diverse voorbeelden van de nu zeer gezochte Zaanse klok te zien waaronder een heel bijzonder exemplaar van Volger. Maar ook in ons eigen Rijper Museum hangt een mooie Zaanse klok achter de balie aan de muur. Deze bezit een slagwerk op twee bellen. Zelfs ieder kwartier wordt geslagen. Bovendien is hij uitgerust met een datumaanduiding. De maker is bekend. Zijn naam staat in de cijferring gegraveerd: "H.v. Voorst in de Rijp" Ook in De Rijp werden dus Zaanse klokken gemaakt. Dat hoeft niet te verbazen, het Rijper Museum.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 5