Algemene Vergadering op dinsdag 10 april 2007. De archeologie van traanovens in Noord-Holland met speciale aandacht voor de vondsten van de Eilandspolder hebben we gemeend de tekst van deze, speciaal voor onze vereniging geschreven, lezing in zijn geheel af te moeten drukken. Met natuurlijk een samenvatting van de discussie na afloop van de lezing. Verder een artikel van Diederik Aten over twee 18e eeuwse Rijper klokkenmakers en een artikel van Francis van Zon over de molen van Piet Mulder uit Ursem. U kunt de molen en natuurlijk de rest van het museum op vertoon van deze Chronyke gratis gaan bekijken in de museummolen in Schermerhorn. In het museumbulletin een artikel van de heer Rijkes over de nering in De Rijp in voorbije tijd. In een volgend nummer het beloofde artikel over beurtvaartbedrijf Visser en het verslag van een wandeltocht rond het Schermereiland in het begin van de 18e eeuw. Verder wordt er hard gewerkt aan een artikel over de verdwenen klok uit de kerk van Stompetoren, aan de toneelvereniging Amicitia in Schermerhorn en een artikel over de geschiedenis van Oterleek. Dick Mantel Na de pauze van de vergadering houdt Pieter Floore een lezing met als titel: Korte inhoud van de lezing: In Noord-Holland zijn vanaf het midden van de 17e eeuw vele traanovens gebouwd die ca. een eeuw lang gefunctioneerd hebben. De meeste traanovens waren geconcentreerd in de Zaanstreek maar ook in de Eilandspolder kwam deze industrie voor. Alle complexen en gebouwen zijn verdwenen maar archeologisch zijn er zeker nog resten te vinden. Tijdens de lezing zal de verspreiding, organisatie en materiële cultuur van deze opmerkelijke industrietak aan bod komen. Pieter Floore is senior archeoloog bij Hollandia Archeologie in Zaandijk. KOMT ALLEN!!!!!

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 4