Vloek of zegen van de verzuiling Piet de Rooy Ter gelegenheid van het uitkomen van de speciale uitgave van de Chronyke over de verzuiling in De Rijp en omstreken, hield Prof. Piet de Rooy, hoogleraar geschiedenis aan de Universiteit van Amsterdam, op woensdag 4 oktober een lezing in de kerk van West-Graftdijk. Ruim 60 personen woonden de lezing bij en waren onder de indruk van de deskundige, wetenschappelijke en originele benadering van de spreker. Na afloop kwam er een geanimeerde discussie op gang. Hoewel in deze lezing de landelijke achtergrond van de verzuiling beschreven wordt, hebben we gemeend de lezing integraal te moeten afdrukken. De lezing sluit naadloos aan bij ons verzuilingsproject en omdat Prof. De Rooy speciaal voor onze vereniging de tekst voor deze lezing op papier gezet heeft, hoort deze thuis in de periodiek van de vereniging. Hieronder de letterlijke inhoud van de lezing en een verslag van de discussie. Voorzitter Weyert de Boer tijdens de opening. De vloek van de verzuiling en een voorzichtige herwaardering Onlangs viel in de krant [NRC-Handelsblad 6-9-2006] het opzienbarende bericht te lezen dat protestanten meer fietsen dan katholieken. De onderzoekers zochten de verklaring voor dit verschil in het feit dat het geloof iets zegt over de uiteenlopende cultuur of mentaliteit van protestanten en katholieken: 'Calvinistisch en meer principieel enerzijds, Bourgondisch en waarom moeilijk doen als het makkelijk kan anderzijds'. Toen ik dit bericht in huiselijke kring voorlas reageerde mijn vrouw dat haar dit niet onwaarschijnlijk leek, want ze zag meteen ex-minister Donner voor zich - bij mij thuis de Idealtypische protestant. Maar als tegenvoorbeeld viel te wijzen op de minister-president: Jan Peter Balkenende is een verwoed autoliefhebber - en die is ook protestant. Geloven en fietsen hebben wellicht niets met elkaar te maken. Maar het bericht wijst wel op een door velen gedeelde gedachte: protestanten en katholieken, dat zijn geheel verschillende mensen. 19

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 19