Het is opmerkelijk is dat er in september 1593 niet gesproken werd over het vervangen van een overtoom door een sluis. Overtomen met een windas of lier, vond men op diverse plekken in de dijk rond het Schermereiland, onder andere te Driehuizen.5 Herman Meddens opperde in 1972 dat er misschien ook een dergelijke installatie was over de dam tussen de Tuingracht en de Rijpsloot in De Rijp.6 Die zou dan in 1594 door een sluis zijn vervangen. Hier blijkt echter niets van. Wel is er in 1613 sprake van het verleggen van een overtoom aan de oostkant van het dorp ("den overtoom opt oost"). Die werd dat jaar naar een andere, helaas niet genoemde, plek verplaatst.7 De bakstenen schutsluis van Jan Adriaensz. Leeghwater De Rijp groeide vanaf het einde van de 16eeeuw razendsnel. In 1607 maakte het dorp zich los uit het verband met Graft. De welvaart valt duidelijk af te leiden uit de bouw van het prestigieuze raadhuis op de Kleine Dam dat in 1630 gereed kwam. Het besluit om een raadhuis te bouwen viel reeds in april 1625, maar de uitvoering liet nog enkele jaren op zich wachten. Er waren namelijk dringender projecten. Er werd in 1625 een nieuwe haven aangelegd. Mogelijk staat de vervanging van de houten schutsluis in hetzelfde jaar door een uit baksteen opgemetseld exemplaar hiermee in verband. Het kan echter ook zijn dat de oude schutsluis na bijna dertig jaar zo slecht en verrot was dat men niet meer onder nieuwbouw uit kon.8 Een duidelijk besluit om een compleet nieuwe sluis te bouwen is helaas niet overgeleverd. Op 11 juni 1625 was echter duidelijk de kogel door de kerk. De vroedschappen bepaalden toen de plek waar de dam aan de westzijde in de Rijpsloot diende te komen. Die dam was nodig om de bouwput droog te maken en te houden en de vroedschappen bepaalden dat hij gelegd moest worden bij de luifel van de herberg van Machteld Bruyns. Die luifel zat overigens in de weg en zij moest hem weghalen, zo bepaalden de vroedschappen enkele dagen later op 17 juni. Dezelfde dag werd ook de plek van de dam aan de oostkant van de bouwput bepaald, namelijk bij de achterste gang van het huis van Meester Steven Pietersz. Bosch, de machtige chirurgijn, vroedschap en oud-schepen. Bij de luifel van de herberg van Machteld Bruyns moest een stenen kaai komen tot de Dam aan toe en ook besloten de Rijper regenten tot het ophogen van de straat aan de noordzijde van de kerk. Veruit het belangrijkste besluit van deze zonder twijfel drukke dag voor de vroedschappen was echter "...dat men de Sluijs opt oude vondament van[de] langte en[de] wijte sullen maken". De nieuwe sluis kreeg dus dezelfde afmetingen als de oude. Hij kwam waarschijnlijk nog voor de winter gereed. In mei 1626 bepaalde het dorpsbestuur ten slotte dat de

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 7