aa P aa 1 I v, 1 1 - Het befaamde leesbord. schooltijd beklom de man de 69 treden van de trappen en bij het uurwerk gekomen draaide hij de kloktrommel 460 slagen rond voor een looptijd van 24 uur. Dat was geen kleinigheid, maar de beloning was er naar. Hij ontving een jaarlijks traktement van 200 gulden. In de 20e eeuw kwam er steeds duidelijker een omschakeling naar klassikaal onderwijs. De leerlingen werden naar leeftijd in groepsverband gebracht. Het meubilair werd aangepast; zo kwamen er schoolborden, telramen, schoolbanken en, heel vernieuwend, het klassikale leesbord. Dit leesbord, met leesplankjes voor de leerlingen, vond in 1906, na enkele proefuitgaven, in de meeste scholen ingang. Onlangs is een serie herdenkingspostzegels uitgegeven over dit onderwerp. Bij elk leesplankje hoorde een doosje met losse letters, om daarmee de woorden te vormen onder de afbeeldingen. Ouderen zullen zich de reeks herinneren: aap - noot - Mies - enz. Algemene leerplicht werd pas in 1901 wettelijk geregeld. Vóór die tijd gingen veel kinderen slechts enkele jaren of helemaal niet naar school. Gevolg daarvan was een veelvoorkomend analfabetisme en ook kinderarbeid. Door de veel grotere toeloop ontstond meteen de behoefte aan meer schoolruimte. Het is geen toeval dat in 1901 burgemeester Romijn de eerste steen legde voor de school in de Rechtestraat (thans bibliotheek). Aan Fred Rijkes sr. heb ik gevraagd de pen over te nemen (ganzenveer?) Pielage Museum bulletin 225

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 45