De Heksenwaag Er waren drie manieren om na te gaan of je al of niet een heks was. De waterproef, de vuurproef en de weegproef. Bij de waterproef werd van de te onderzoeken persoon de rechterduim aan de linkerteen gebonden en de linkerduim aan de rechterteen. Vervolgens werd de persoon in het water gegooid, als hij of zij (meestal) bleef drijven was de persoon een heks. Zo niet dan was de persoon geen heks - maar wel verdronken ondertussen. Bij de vuurproef werden er doeken met olie in neus en oren gedaan, die in brand werden gestoken. Als de persoon niet bekende werden er hete kolen onder de voeten en oksels gedaan. Bekennen was nodig om in eerste instantie te overleven, waarna dan toch nog de brandstapel wachtte. De derde manier was de weegproef. Vaak door verdachte personen gebruikt om hun onschuld aan te tonen. In Europa was één plaats waar de weging kon plaatsvinden: Oudewater. Veel mensen hebben de verre reis naar Oudewater ondernomen om het fel begeerde 'Certificaet van Weghingen in der stede tot Oudewater' te verkrijgen. Ze melden zich bij het stadsbestuur om de weegproef te ondergaan. Eerst werd gecontroleerd of de betrokken persoon geen gewichten onder de kleren had verstopt. Vervolgens werd de verdachte half ontkleed, op blote voeten op de schaal gezet en onder streng toezicht gewogen. Op het certificaat werd het signalement van de persoon gezet - 'kortachtig', 'langachtig', kleur ogen, haarkleur -, en uiteraard het gewicht. Boven. De heksenwaag in Oudewater. Bron: folder VW. Onder Ook Cor Booy ontkwam niet aan de weegproef. Foto gemaakt door de heer Aafjes. 205

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 25