Na de busreis naar Schoonhoven en de traditionele koffie met de nog traditionelere koek in het Nederlands Goud Zilver- en Klokkenmuseum was de bezichtiging van dat museum het eerste programma-onderdeel. Schoonhoven en het Nederlands Goud-, Zilver- en Klokkenmuseum Schoonhoven is een oud vestingstadje, waarvan voor het eerst in 1247 melding werd gemaakt en dat in 1280 genoemd werd als stedelijke nederzetting. Ontstaan aan de monding van de Zevender, een veenriviertje dat vanuit de Lopikerwaard naar de Lek stroomde. Begin 13e eeuw verrijkt met een kasteel en rond 1350 voorzien van een stadsmuur met stadspoorten. In die tijd bestaand van scheepvaart, bierbrouwerij, hennepteelt, veeteelt, lakennijverheid en visserij. Ten tijde van de Opstand werden tussen 1582 en 1901 de verdedigingswerken vernieuwd. Nog steeds bepaalt de Grote Kerk of Sint Bartholomeuskerk - daterend uit het einde van de 14e eeuw - het silhouet van het stadje. Schoonhoven is een uitgebreid bezoek meer dan waard met zijn zilversmidwoningen, het Doelenhuis, het Nederlands museum van knipkunst, het pand de voormalige Fa. Hooykaas, eens de grootste zilverfabriek van Schoonhoven, het Edelambachtshuys - gevestigd in een voormalige synagoge - en het Nederlands Goud-, Zilver- en Klokkenmuseum. Het Nederlands Goud-, Zilver- en Klokkenmuseum ontstond in 1953 uit samenvoeging van het Nederlands Waarborgmuseum (in 1938 in Utrecht opgericht) en het Museum en archief van Tijdmeetkunde - in 1901 in Amsterdam opgericht. Het museum verhuisde in 1978 van Utrecht naar de zilverstad Schoonhoven en werd gevestigd in een voormalige kazerne, vroeger de opslagruimte van het Staatse leger, gebouwd op het terrein van het vroegere St. Elisabeths klooster. Het museum bevat een gespecialiseerde collectie van lokaal, regionaal en (inter)nationaal belang. De collectie Nederlands Zilver laat een historisch overzicht zien, fraai tafelzilver en enkele exclusieve gouden siervoorwerpen. Verder worden diverse technieken toegelicht en wordt veel informatie verschaft over goud- en zilvermerken op de afdeling echt of vals. De schitterende Klokkenzaal biedt een heel gevarieerde verzameling uurwerken. De Haagse klok, het Amsterdams staand horloge en de Friese staartklok zijn voorbeelden van Nederlandse klokken. Een boeiende reis door de tijd van een zeldzaam vroeg torenuurwerk tot de moderne atoomklok. Drie deskundige gidsen - we waren in drie groepen verdeeld - zorgden ervoor dat het een heel leerzaam en boeiend onderdeel van de dag was. 202

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 22