verplichtte zich tot het in goede staat onderhouden van de sluis, het Rijk zegde een jaarlijkse bijdrage van 80 gulden toe, zijnde 50 procent van de gemiddelde onderhoudskosten over de achterliggende jaren. Aannemer O. Hamstra uit De Rijp had ondertussen al de nodige herstellingen uitgevoerd. Maar werkelijk in orde was de sluis zeker niet. Dat blijkt duidelijk uit een in juli 1938 door gemeenteopzichter Gerbin ('Fien') de Jong aan het gemeentebestuur gericht opport. Hij meldde dat de zuidelijke sluiswand water doorliet. Hier had men in 1931 tevergeefs geprobeerd een einde aan te maken door een gedeelte van de sluismuur uit te hakken en opnieuw te voegen. Bij een volle kolk drong het water echter nog steeds door de muur heen en zocht zich een weg naar de polder onder het huis naast de sluis. Om dit te ondervangen, was er een riolering langs de sluiswand gelegd waardoor het water met succes werd afgevaerd. In de crisistijd van de jaren dertig was zuinigheid geboden en Fien de Jong zag dan ook geen aanleiding om kosten te maken zolang dit goed ging. Na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog in september 1939 besloot de Nederlandse regering tot mobilisatie van de strijdkrachten. Die maakten direct een begin met de voorbereiding* van de inundaties in de Stelling van Amsterdam. Het tolklepraam ging in de sluis, die daarna niet meer door de scheepvaart gebruikt kon worden. Op 10 mei 1940 opende Hitier-Duitsland de aanval op ons land. Twee dagen later werd het gebied dat viel onder het inundatiestation Spijkerboor blank gezet.JOe Eilandspolder hoorde daarbij. Het water stroomde door de zes kleppen van het tolklepraam met zo'n kracht naar binnen dat hele stukken van de erven langs de Rijpsloot werden weggeslagen. Daarom sloot men snel vier kleppen om de stroming te verminderen en de schade te beperken. Foto genomen tijdens de inundatie in 1940. Voor de sluisdeuren is een raam geplaatst met kleppen erin. Als de sluisdeuren open werden gezet stroomde het water naar de lage Eilandspolderkan t. Foto uit de collectie van de heer Oldenburg. 196

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 16