Nu was er met die grondwet iets bijzonders aan de hand. Elke wetstekst, en helemaal het ontwerp van een constitutioneel verdrag, is in beginsel onleesbaar, althans voor leken. Er staat niet wat er staat. Om je een mening te kunnen vormen moet je de voorgeschiedenis kennen, de afgewezen alternatieven, de andere wetten en verdragen waar de ontwerp-grondwet naar verwijst. Maar van hogerhand werd het volk met klem opgeroepen om toch vooral de wetstekst te lezen. Toen dus de kiezers eindelijk de kans kregen om hun eigen mening te geven ging het over een onderwerp waarover ze zich onmogelijk een eigen mening konden vormen. Daar werden die kiezers kregel van. De boze bui kreeg de vrije loop. Poolse loodgieters zouden hier de boel komen ontstoppen. Eindelijk op tijd een werkman aan huis, zou je denken, tegen billijk tarief nog wel. Maar zo zagen de meeste burgers dat niet. Zij lieten zich niet leiden door het consumentisme, dat hun altoos wordt aangewreven, en waarin het gaat om de lage prijzen op de vrije markt. Dit keer overheerste bij de stemmers het arbeiderisme, dat inmiddels als geheel achterhaald beschouwd werd en waarin de vrees voor verlies van eigen loon en baan voorop staat. Niets kon de norse kiezer nog vermurwen. De toetreding van tien nieuwe lidstaten die bijna allemaal een mensenleven lang de Sovjet-dictatuur hadden doorstaan, was dat dan niet een ongehoorde zege voor een vrij en vreedzaam Europa? Nee, want straks komen de Turken er ook nog bij en dan wordt het joods-christelijk erfgoed van Europa door de muzelman besmeurd. Zo mopperde de kiezer door, vreugdeloos, narrig, gegriefd. Waar komt dat toch vandaan, dat nationale slecht humeur? Ideologieën verdwenen Wat zich nu wreekt is de geleidelijke teloorgang van de ideologieën. Tot laat in de twintigste eeuw voelde de grote meerderheid van de kiezers zich verbonden met één van de politieke geestesstromingen. Mensen wisten zich opgenomen in een vlechtwerk van verenigingen, scholen, bonden, kerken en ook politieke partijen die alle van een en dezelfde levensvisie doordrongen waren. Dat zuilenstelsel is in de tweede helft van de vorige eeuw in verval geraakt. Het begon met de spectaculaire leegloop van de katholieke kerk, de protestanten deserteerden even later. En toen, minder opvallend, zeeg ook de socialistische zuil ineen, na een korte opleving van links allerhande. Ook van de liberale zuil is nog maar een zerkje over ter nagedachtenis van de 'vrije-markt-waan'. Maar ideologieën ('levensbeschouwingen' werden ze indertijd genoemd) 176

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 56