Oterlekers gestald, om in het voorjaar weer de wei in te gaan. De mensen hadden dan de hele winter melk! Uit het verhaal van de beide heren blijkt duidelijk dat er geen aparte werelden waren vanwege het geloof, maar in de tijd om en nabij de Tweede Wereldoorlog waren er wel sociaal gezien aparte werelden. De 'arme' Oterlekers behoorden tot een andere sociale laag dan de Schermerboeren rond Stompetoren. Iedere ochtend ging in alle vroegte een heel legertje op de fiets de brug bij Oterleek over, op weg naar hun werk bij de boer in de Schermer. Soms, natuurlijk niet altijd, was er sprake van een grote afstand tussen knecht en baas. Bij een uitvoering in Stompetoren zag je de sociale scheiding terug: geen werklieden tussen de boeren. De twee café's in Stompetoren zijn al een keer ter sprake gekomen en worden ook nu weer genoemd: één voor de hoeden en één voor de petten. Na de oorlog werden er veel dansclubs opgericht. In Stompetoren twee: één voor het wat deftiger publiek en één voor de gewone man/vrouw. Waren er schc .^tegenstellingen, politieke tegenstellingen en hoe verging het de kerk verd< Nog een keer de kerk, politiek en school Uiteraard was er één (openbare) school. Het ergste wat Oterleek is overkomen, volgens de heer Van Harskamp, was de opheffing van die school vlak voor de Tweede Wereldoorlog. Bij de keuze voor een nieuwe school óf in Stompetoren, óf in Oterleek, won Stompetoren. Misschien mede een gevolg van de sociale scheiding? De school in Oterleek werd opgeheven en er kwam een nieuwe in Stompetoren. Hanna Denkers herinnert zich dat er in de jaren zestig nog steeds diensten in de kerk waren en dat ook de zondagschool in 1963 nog gehouden werd, in de consistoriekamer. Kennelijk vormde de zondagschool een bindend element in het dorp. Was er politiek verdeeldheid in Oterleek? Nee: 'in de tijd van Drees stemde de overgrote meerderheid PvdA en nu, in het arme dorpje van vroeger, is er een sterke WD-groep'. Tot slot de constatering dat het materieel beter geworden is, maar dat er ook een heleboel verloren is gegaan, met name in sociaal opzicht. Met de slotverzuchting: 'vroeger kende iedereen iedereen; iedereen wist hoe arm de ander was'. Gesprek gehouden op 25 juli 2006, verslag gemaakt door Dick Mantel. 173

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 53