Harskamp herinnert zich dat er al in de jaren dertig om de veertien dagen een kerkdienst was. Oterleek had toen al geen eigen dominee meer. De beide heren memoreren de grote invloed van de kerk in het dorp. De kerk beschikte namelijk over veel land. Dat land verhuurde ze en om te mogen huren moest je lidmaat van de kerk zijn. Dus voor de Oterleker boeren en voor degenen die er een klein stukje grond bij wilden hebben ('een kerkebouwtje') was het een 'economische must' om lid van de kerk te zijn. De heer Dekker vertelt verder over het systeem van de huur. Er was sprake van zesjarige contracten en na de 65-jarige leeftijd werd bij het einde van zo'n contract de huur opgezegd. Het land ging dan naar een ander. Toen er op Oterleek geen boeren meer over waren werd er aan katholieke Heerhugowaarders verhuurd. De eis van lidmaatschapschap zal toen wel vervallen zijn. 'De kleur van de klant was niet meer belangrijk, het ging om de zilverlingen'. Beide heren verzekeren dat er absoluut geen 'hokjesgeest' was op Oterleek. Geen strenge, 'erge' gelovigen. De Oterlekers waren één, ook één in armoede vlak voor, tijdens en direct na de Tweede Wereldoorlog. Er komt in het gesprek een sociale tegenstelling naar voren. 'Over de weg slijten je klompen sneller' en een sociale tegenstelling. Hierboven is al vermeld dat er in jaren dertig één katholiek gezin was in Oterleek, met veel kindertjes. De heer Van Harskamp vertelt: die kinderen gingen 'op het Kruis' naar school en vanwege de slechte financiële omstandigheden thuis was het hun ten strengste verboden op de weg te lopen, want dan sleten je klompen veel sneller. Een zwart padje langs de weg bewees dat het ouderlijk gezag nog aanwezig was. Over de armoede gaat het verhaal van de heer Dekker: over de werkverschaffing voor de oorlog. Over het volbaggeren van grote pramen, waarna de bagger over lage stukjes land werd uitgespreid ter ophoging. Over de 28 huizen waar plaats was voor 2 tot 4 koeien. De koeien werden op de markt gekocht door opkopers en ze werden in de winter bij diverse De kerk van Oterleek uit 1925 172

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 52