Uit de pen van Paul Nooij De menselijke maat Uit de pen van de laatste "uit-de-pen-schrijver" Gervien Pielage vloeide -rakend aan zijn beroepservaring- een artikel over bijzondere verhoudingen, toegespitst op het werelderfgoed Beemster. Gervien verhaalt onder andere over wegen, sloten, kavels, over roeden, voeten, duimen. Het leek mij een goede gedachte hierop in aansluiting nog wat voort te mijmeren over lengtematen. En wel naar aanleiding van een maatstok, die in de Walvisvaart-vitrine van ons museum ligt uitgestald: de baleinen ellemaat, die we van het Nationaal Natuurhistorisch Museum "Naturalis" uit Leiden (uit de beroemde collectie Van Deinse) in bruikleen hebben gekregen. Dit voorwerp raakt door het gebruikte materiaal (walvisbalein) aan ons museum en raakt als gebruiksvoorwerp "gereedschap" aan mijn oorspronkelijke beroepsgebied: textiel. In het museum beschikken we niet alleen over de prachtige baleinen ellemaat, maar in ons depót kunnen we nog een paar exemplaren vinden: gemaakt van hout met professionele nauwkeurigheid of gemaakt met een wat mindere maatvastheid. Allen echter volop in gebruik geweest door onze voorouders. En dat hoeft niet eens zo heel ver terug in de tijd te liggen. In de goede oude tijd maten de mensen nog met handen en voeten. Maar ook andere lichaamsdelen waren goed te gebruiken om te meten: van de kleine duim, de grotere palm, die bepaald wordt uit de breedte van vier naast elkaar gelegen vingers, de span als afstand tussen de top van de duim en die van de pink bij gespreide vingers, de voet, de vadem als de afstand tussen de toppen van de middelvingers bij wijd uitgespreide armen. 112 Museum

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 43