Nieuwe aanwinsten: Van de heer W. de Wit uit Purmerend heeft het museum 19 prachtige tegels aangekocht. De decors op tegels zijn o.a. kinderspelen, beroepen, bijbelse taferelen en bloemen. De periode waarin de tegels vervaardigd zijn varieert tussen de 17de en 19de eeuw. Mevrouw Leegwater uit Wormer heeft het museum meisjesspeelgoed geschonken waar zij vroeger als kind mee speelde, o.a. een strijkplankje met strijkijzertje, houten wastobben, een poppenklerenrekje en een houtenkastje voor poppenkleertjes. Mevrouw Leeghwater is op het Noordeinde van Graft geboren en heeft later in Graft en West-Graftdijk gewoond. Nieuw boek in de bibliotheek van het museum: De wederdopers in de noordelijke nederlanden 1531-1544, Dr. A.F. Meilink. De schrijver heeft aan deze tweede editie een inleiding toegevoegd waarin hij aangeeft welke vorderingen de geschiedwetenschap sinds 1954 aangaande de doperse beweging heeft gemaakt. Meilink behandelt diverse doperse groepen als Melchiorieten, Mennonieten, David Joristen en Batenburgers. Het ontstaan van de doperse beweging in Nederland (een groepering - die aanvankelijk - verwachtte dat het Godsrijk op aarde zou komen; eerst meende in Straatsburg, later in Munster) verklaart Meilink uit de slechte sociaal-economische omstandigheden waarin het merendeel van de hardwerkers kwam te verkeren, waardoor het ontvankelijk werd gemaakt voor radicale, i.c. chiliastische ideeën. Mellink's boek is helder, hoewel enigszins wijdlopig geschreven. Het is van belang voor historici die zich bezighouden met de godsdienstige, politieke en sociaal-economische ontwikkelingen in de eerste helft van de 16e eeuw. Bulletin 65

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 65