Deze foto is gemaakt op 1-3-1947 en wel achterom bij Karei Jacet, waar nu Ab Koerse in de Rechtestraat woont. Met deze tweewieler vervoerden ze boomstammen die ze in de Beemster 's-nachts hadden buitgemaakt. Soms was ook Karei Jacet van de partij. In januari 1945 bevroren een paar vingertoppen van Ome Jo Bommer tijdens deze werkzaamheden. In de 2e wereldoorlog heeft hij ook samen met aannemer D. Ent (toendertijd de achterbuurman), ongeveer een half jaar in Frankrijk gewerkt. Later heeft hij ook nog een aantal jaren bij het bedrijf van D. Ent gewerkt. Van 1952 tot 1953 was de firma G. Slot zijn nieuwe werkgever. Het werk werd alras minder. Toen L. Slot zei: 'Nic. Veeg de werkplaats nog maar weer eens aan', zei hij, 'Leen, ik kijk wel of er verderop nog werk is'. Hij sprong op de fiets en kwam terecht in De Schermer. Het woonhuis "Bid en Werk" was in aanbouw en zijn nieuwe werkgever was vanaf die tijd aannemer De Reus uit Schermerhorn. Nauwelijks was hij aan dit werk begonnen toen hij hoorde dat de kerk in Stompetoren gerestaureerd werd wat hem veel meer aan sprak. In schafttijd reed hij erheen en het resultaat was dat hij na 1 week alweer een andere werkgever had. Aannemer Jb. Prett uit Oostzaan was de naam. Vanaf dat moment heeft hij altijd in de restauratie gezeten. De stolpboerderij De Eenhoorn, die midden in de Beemster staat, heeft hij ook helpen restaureren. In de Kerkstraat in Amsterdam was hij 3 jaar lang aan het werk tijdens de renovatie van een koetshuis. Dit op verzoek van architect Rooyaarts van Monumentenzorg. Hij werkte ook in de kerken van Edam en Monnickendam. Samen met zijn maat ging hij in Bergen in de Ruïnekerk een probleem te lijf. Het was het afschrijven van corbeelstellen. Voor mij is dit: 'de horizontaleArerticale afschrijftruc'. In zijn vrije tijd kon je hem veelal bezig zien in zijn gezellige en knusse werkplaats. Hij had daarbij ook een slijperij en als het hard vroor stapelden de schaatsen zich op om te worden geslepen. Maar het houtbewerken behield zijn voorkeur. Zo heeft hij in 1955 de gerfschaaf nagemaakt tevens een siermodel. Toen hij in 1976 niet meer in loondienst was heeft hij tot het einde van zijn leven (1993) zich volledig kunnen uitleven in het maken van o.a. de buitenkruier uit 1977, een wipwatermolen, het op schaal gemaakte voormalig museum, een 2 maal getorste schroef, de staande klok, enzovoorts. Een molen is van een tekening af te maken, de staande klok is een heel ander verhaal. 2 Velletjes uit de radiogids zetten hem aan de gang. Het ging over de geniale Christiaan Huygens, geboren in 1629 en uitvinder van het slingeruurwerk met 'onrust'. Museum Bulletin 63

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 63