Over klanten; 'Ja we hadden klanten uit alle rangen en standen en gezindtes, je had klanten waar je iedere dag kwam. 'De winkel was niet zo belangrijk, daar werd eerst weinig verkocht, maar toen ben ik me gaan toeleggen op allerlei soorten koekjes en andere luxe spullen en dat ging beter lopen, vooral door de etalage'. 'Belangrijk voor het banket was de zondagmorgen. Drie of vier vrouwen, meest uit de Graftermeer, kwamen uit de kerk een koppie halen, ze namen een half broodje mee en wat koek en banket. Die mensen kwamen naar de kerk met paard en kapwagen. Ik kwam er evengoed bij venten hoor, in de Graftermeer, De Beemster'. Na de oorlog begon de omzet terug te lopen. Wim begon van steeds meer klanten te horen 'kom jij maar een dag minder of helmaal niet meer aan de deur, want jij hebt geen kinderen. Ik kan beter brood kopen bij de bakker met een grote gezin'. Dat heeft Wim erg gegriefd. Wim trouwde in 1947 met Jo Hoebe uit Alkmaar. Na hun huwelijk was het vooral Jo die iedere dag 's-morgens het brood ventte in De Rijp en Graft. Toen ze op een zondag eens naar vader Hoebe op bezoek gingen en een kroketje kochten, zei Jo, Wim dat moeten wij nou ook eens doen, kroketten verkopen'. 'Nou toen zijn we begonnen met de spullen, frituurpan enzo, in de bakkerij en de kroketten te verkopen op Zaterdagavond en Zondag om 2 uur in het hossie, want ze mochten de winkel niet in'. 'Dat duurde een paar maanden en daarna hebben we de winkel er bij genomen'. 'Nou dat ging ook goed en toen hebben we de hele kamer er bij genomen en met nieuwe spullen'. Dat was in 1959. En Willem pakt het fotoalbum van de opening van de nieuwe zaak erbij met de foto's waar iedereen op staat. De aannemer van de verbouwing met zijn personeel, de buren, enkele familieleden en Sjaakie Bommer. De Jong van de gemeente, als Gemeenteopzichter, houdt een toespraak. Jo staat er in een mooi wit schort bij en de baas met koksmuts op, staat voor de geheel nieuwe frituur. Waarom Sjaak Bommer? 'Ja, Sjaakie was altijd bij ons, hij was mijn hullepie. Ja, Sjaak is nou ook grootvader!'. Van toen af aan is de snackbar van Wim Sinkeldam een groot sukses gebleven. Na sluitingstijd van de café's zeiden de bezoekers dan, altijd 'we gaan effe bij Jo een kroketje scooren'. Want Jo achter het buffet had de zaak helemaal in de hand en dat maakte haar zeer populair. Aan 'Sjaakie' heb ik ook maar eens gevraagd wat zijn herinneringen zijn aan Wim Sinkeldam. 'Ik was ongeveer 11-12 jaar oud dat ik na schooltijd en op zaterdag over de vloer kwam bij Sinkel en tante Jo. Dat kwam zo omdat ik vriendje was met Nico Bank'. Nico woonde naast de bakkerij van Ome Wim'. Zijn vader was Cees Bank en zijn moeder Bets Sinkeldam. Zij hadden een herenkapsalon. Dus Nico was een oomzegger en kwam graag in de bakkerij. 'Dat was leuk hoor, een bakkerij. Ik vond het altijd leuk om er allerlei klusjes

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 55