marechaussee aan de grens geleid. Dat ging allemaal niet zo vlot als ik het nu schrijf. Er kwam heel wat getelefoneer met den Haag aan te pas. Maar het lukte onder voorwaarde, dat wij hen van een officieel legitimatie-papier voorzagen. Hylkema vertrok weer naar Amsterdam om één der volgende dagen terug te keren met in allerijl gedrukte Menno-passen. Die kreeg ik in de hand met het verzoek om ze voor de Russische mennonieten uit te schrijven en van een stempel te voorzien. Hylkema keerde naar Holland terug om inkwartieringsadressen te organiseren en om het Amerikaanse Mennonite Central Committee te berichten, dat er waarschijnlijk nog veel meer doperse vluchtelingen in West-Duitsland zwierven. Intussen bracht ik mijn dagen meer in 't klooster door, dan in Enschede. Ik installeerde me daar met mijn Menno-passen. Van Grethe Rempel had ik inmiddels begrepen, dat er tussen de groep ook niet-doopsgezinde mensen zaten. In haar ogen waren dat spionnen van de K.G.B., de Russische geheime dienst. Mij leek het meer waarschijnlijk, dat er nazi's tussen zaten, die zo probeerden weg te komen. Ik herinner me, dat ik 't geen eenvoudige opgave vond om de schapen van de bokken te scheiden. Maar met de soms wat angstige hulp van de Mennonieten, die elkaar gelukkig bijna allemaal kenden, ben ik er geloof ik vrij aardig in geslaagd om de verkeerde personen eruit te lichten. Die werden zonder pardon weer over de grens gezet. Voor de anderen schreef ik de Menno-passen uit. Het raarste officiële papier, dat ik ooit gezien heb. Maar goed, het werkte. Ik was nog geen week bezig, of er kwam ineens bericht, dat het uit moest zijn. Rusland maakte in den Haag moeilijkheden over wat men daar als hun onderdanen beschouwden. Men wilde ze terug hebben. De grensposten kregen opdracht niemand meer door te laten. Gelukkig had ik mijn smokkelaar nog, zodat er geen achterblijvers in Gronau hoefden te zijn. Uit het klooster werden de daar huizenden nu snel afgevoerd naar het Westen. Hun angst, dat de K.G.B. hen toch nog zou dwingen om weer terug te gaan, zat er diep in. Zoals wel bleek toen een aantal van hen in de Amsterdamse Singelkerk door Russische ambtenaren onder druk werden gezet. Het had weinig gescheeld, of ze waren door de ramen naar buiten gesprongen, ondanks alle Hollandse verzekeringen dat ze niet terug hoefden als ze niet zelf wilden. Het liep allemaal goed af met dezen, die geluk hadden gehad, dank zij die beide vrouwen. Grethe Rempel zelf, met nog zo'n vijftien anderen kreeg onderdak in de Rijp. Mijn vader zorgde dat hij de beschikking kreeg over een leegstaand weeshuis in Graft en daar konden zij wonen. Onze ouders hebben zich veel moeite voor hen getroost en met Grethe ontstond een diep gevoel 47

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 47