Alkmaarse fabriek zijn zelfstandigheid en werd volledig bezit van de Engelse vennootschap. Van den Bosch bleef wel directeur. Het bezoek van Van den Bosch had grote gevolgen. Een tweede bezoek volgde en hij werd helemaal gegrepen door het idee het oude Mariaheiligdom te herstellen. Tot aan zijn dood was hij de stuwende kracht achter de wederopbouw die begon op 13 maart 1905 en die na een week graven niet de fundamenten van een kapel opleverde maar wel de restanten van een put. Het Mariabeeld van Willem Mengelberg (ajb. 4) De Kleine en Grote Kapel (de Genadekapel en de Bedevaartkerk) In 1905 werd de Runxput opgegraven en opnieuw opgemetseld. De fundament van de oude kapel zijn nooit gevonden, er was grondig opgeruimd in voorgaande eeuwen. Op de plaats waar de kapel waarschijnlijk heeft gestaan werd in juli 1905 een eenvoudig houten devotiekruis geplaatst. Het Mariabeeld, gemaakt door Willem Mengelberg, kwam in augustus 1909 in de noodkapel te staan, na een jaar lang in de buitenlucht te hebben gestaan. In 1909 werd de noodkapel, op de vermoedelijke plaats van de oude kapel, in gebruik genomen en in 1913 de grote kapel die als noodkerk bedoeld was, maar die nog steeds in gebruik is (na uiteraard regelmatig groot onderhoud). In 1930 was de definitieve kleine kapel gerealiseerd, een kroon op het werk bij het zilveren jubileum. In statie X staan leden van St. Christophurus, o.a. uit De Rijp, vermeld die gevallén zijn in de Tweede Wereldoorlog. Dick Mantel 189

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2005 | | pagina 9