Record deelname aan de zomeravondwandeling De hoge opkomst van ongeveer 90 personen maakte duidelijk dat het bestuur met de keuze voor een bezoek aan Onze Lieve Vrouw ter Nood in Heiloo een goede keuze heeft gemaakt. Op de stralende langste zomeravond kwamen de belangstellenden volop onder de indruk van alles wat dit bedevaartcentrum te bieden heeft. De ontvangst in de Kleine Kapel en de verdere uitleg werd verzorgd door zuster Humilia Bierman. Een uitgebreide rondwandeling over het hele terrein volgde, waarbij uiteraard de Grote Kapel, de Runxput en de 14 kleine kapellen (de staties) belangrijke onderdelen waren. Het sluitstuk was het bezoek aan de tentoonstelling in het Julianaklooster ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan. De vroegste geschiedenis Voor de plaats waar ooit de kapelruïne stond worden vele namen gebruikt: Capel of Kapel, de Runxput(te), 't Putje, Oesdom en Heiloo. Runxput is de naam van de waterput. Wanneer de bedevaarten naar Oesdom zijn ontstaan valt niet te zeggen. Er zijn twee vermeldingen uit de vijttiende eeuw waarin de kapel genoemd wordt. Ondanks het feit dat het houden van bedevaarten sinds 1587 streng verboden waren was Heiloo al vroeg in de zeventiende eeuw een Maria bedevaartplaats. Het verbod was een gevolg van het uitbreken van de Opstand tegen het Spaanse, katholieke, gezag. De katholieke kerk werd in een ondergronds bestaan gedwongen en de gereformeerde kerk werd de publieke kerk. De put en de kleine kapel (ajb.1) 185

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2005 | | pagina 5