Museum In 't Houten Huis eigenaar van varend monument 'M^ria-Lijntje' In de Buizenhaven van de Rijp ligt achter het museum In 't Houten Huis 1 sinds kort de Maria-Lijntje. De Maria-Lijntje is een in 1930 bij scheepswerf in De Rijn in Leiden gebouwde zogenaamde Kagenaar. Met het schip werd cc onder meer fruit en groente voor tuinders naar de grote steden vervoerd. Het in meet ruim 17 meter lang en is bijna 3 meter breed. De tweede eigenaar heeft ge er in de zestiger en zeventiger jaren kolen en cokes mee vervoerd. Later is va het als woonboot in Amsterdam gebruikt. Alles wat nodig was om met het schip te varen is er toen uitgesloopt. Zo was de machinekamer in gebruik genomen als badkamer. De laatste eigenaar heeft de Maria-Lijntje weer teruggebracht in de staat zoals het 75 jaar geleden te water ging. In de machinekamer is een gereviseerde uit de vijftiger jaren stammende 3- cylinder Kromhout scheepsmotor geplaatst. Het schip is door de Federatie van Oud Nederlandse Vaartuigen geregistreerd als "Varend Monument" in het Nationaal Register Varende monumenten. Vaararrangement In de loop van april 2006 gaat het Museum In 't Houten Huis een vaararrangement aanbieden. Met dit arrangement krijgt men toegang tot het museum en het Fort bij Spijkerboor. Het Fort bij Spijkerboor is een van de forten van de Stelling van Amsterdam. De Maria-Lijntje vaart heen en weer tussen het museum en het fort. Net als in het museum zal het schip ook voor rolstoelrijders toegankelijk worden. MuseurrlBulletin

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2005 | | pagina 56