Oproep: Hoe gedetailleerd een kaart kan zijn toont een uitsnede van de kaart van Balthasar Florisz. Van Berckenrode uit 1646. Zeker ook de verdienste van Daniël van Breen, die het gemeten werk in de koperen plaat heeft gegraveerd, en wel in spiegelschrift! Het dorp De Rijp is nog net op de rand van de kaart zichtbaar. Landschappelijk toch een contrast tussen het dorp en veenweidegebied aan de ene kant en de rechthoekige verkaveling in de droogmakerij aan de andere zijde van de ringvaart. De buitenplaats 'Over- Rijp', de molengangen, het buurtschapje Volger, het stratenpatroon van De Rijp, de havens...wat een archief zo'n kaart! Terug naar Jan Adriaanszoon Leeghwater. Hij is door de bedijkers van Beemster, het polderbestuur, betrokken geweest bij dit grote project. Voor zijn werkzaamheden op het gebied van toezichthouden en advisering ontving hij het respectabele bedrag van 1000 guldens. Jan verdiende niet alleen aan de droogmaking van Beemster, maar zat ook in het netwerk van bestuurders, landmeters en kaartmakers. Hij heeft hier veel van geleerd en werd, zeker ook door zijn schrijfwerk, een bekende persoonlijkheid in de wereld van het water. Bij volgende projecten werd hij vaak als deskundige adviseur binnengehaald. Voor mij mag hij nu op z'n lauweren rusten in dat mooie Rijper museum. Tot zover deze korte overweging aangaande de ideeën uit de renaissancetijd en de invloed daarvan op het werk van landmeters en kaartsnijders uit het begin van de 17e eeuw. Ik geef graag de pen door aan Cees Schermerhorn. Gervien Pielage N.B Meer weten over het droogmakerijenlandschap? Het boek 'Zee van Land' is nog steeds te koop in het museum. Volgend jaar april/mei organiseert het museum een tentoonstelling, waarin de Tweede Wereldoorlog centraal staat. Voor deze tentoonstelling zijn wij nog opzoek naar: foto's, affiches, documenten, voorwerpen en berichten die er tijdens de Tweede Wereldoorlog en de bevrijding in Graft-De Rijp en het Schermereiland zijn verschenen. Voor informatie kunt u contact zoeken met het museum. Jenny Mulder, telefoon 0299 671286. E-mail: museumhoutenhuis.nl Bulletin 235

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2005 | | pagina 55