Als u niet meegeweest bent, of als u, zoals ik, bij de opsomming hierboven het idee heeft dat u iets gemist heeft, ga (nog een keer) naar Duivenvoorde!!!! Na Duivenvoorde per bus naar Leiden, waar in Restaurant Het Koetshuis de lunch werd gebruikt. Leiden Waar de rivierarmen de Oude en de Nieuwe Rijn samenkwamen ontstond aan het begin van de 1 le eeuw een nederzetting, waaruit Leiden voortkwam. Bij de nederzetting werd door de graaf van Holland in het begin van de 12e eeuw een grafelijk hof gebouwd en tussen de Oude en de Nieuwe Rijn, op het Rijneiland, ontstond het verdedigingswerk, de Burcht. De stadsrechten dateren van vóór 126c, want toen bevestigde graaf Floris V deze rechten. In de 13e en 14e eeuw breidde de stad enorm uit ten gevolge van de sterk groeiende lakennijverheid. Maar in de 16e eeuw trad een economische achteruitgang in. Het beleg door de Spanjaarden in 1574 werd op heldhaftige wijze doorstaan maar de middelen waren toen wel praktisch uitgeput. De universiteit, in 1575 opgericht, vormde de beloning voor het doorstane beleg, waarna in de jaren tachtig een nieuwe bloei optrad. Een groot aantal, protestante, Zuid-Nederlandse immigranten vestigen zich toen in de stad, waardoor de textielnijverheid nieuwe impulsen kreeg. Aan het eind van de 17e eeuw was Leiden na Amsterdam de grootste stad van de Republiek der Verenigde Nederlanden. Een periode van achteruitgang kwam in de loop van de 18e eeuw. Een sterk teruglopend inwoneraantal en een vervallende stad tot het eind van de 19e eeuw. Na de Tweede Wereldoorlog breidde Leiden zich buiten de oude kern uit. Vroeger is veel schade aangericht door het Twee gidsen: links één van de Leidse gidsen en daarnaast Michèle Tromp 222

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2005 | | pagina 42