aan het werk ie schildering Die toont het de tekst "Kiste houwing met i mooi profiel t moest de het gebruikt het antwoord m en ander in 'staan bij de BB' .„4 rd in Noord ïkt. Het open :erhugowaard Een van de Museum !lllletin kleinere landaanwinningen uit deze periode was de Noordeindermeer. Op 16 juli 1631 verleenden de Staten van Holland een octrooi aan Jan van Mansdale cum suis om dit meertje in het hart van het oude Schermereiland droog te maken. Het lukte Van Mansdale niet om de onderneming tot een goed einde te brengen. In 1644 pakte de Groninger edelman Bernard Coenders van Helpen het oude plan weer op. Hij slaagde wel en in 1647 was de Noordeindermeer droog. Van Helpen zat tegen deze tijd zwaar in de schulden. Hem was voorgespiegeld dat de droogmaking tegen lage kosten uitgevoerd kon worden. Uiteindelijk was hij echter 100.000 gulden meer kwijt dan begroot. Een nieuw octrooi van 1651 waarin allerlei belastingvoordelen werden vergund bracht misschien enige verlichting, maar uiteindelijk deed Van Helpen in de jaren 1656-1660 al zijn bezittingen van de hand. Polderbestuur Het bestuur van de Noordeindermeer was sinds 1677 in handen van een dijkgraaf en enkele heemraden. De belangrijkste bestuurlijke gebeurtenis was zonder twijfel de jaarlijkse controle en sluiting van de rekening op de laatste dinsdag van april. Hierbij waren de ingelanden aanwezig. Op deze vergadering werd meteen gezamenlijk beslist over alle andere belangrijke polderzaken. In 1699 werd evenwel besloten tot de instelling van een college van hoofdingelanden van vier personen. Hierbij werd uitdrukkelijk bepaald dat de gewone ingelanden hun oude rechten behielden. Wel brachten de hoofdingelanden als eerste hun stem uit. Het bestuur vergaderde vanouds in het raadhuisje van Zuidschermer (nu Grootschermer). Op 26 april 1695 besloot men echter voortaan in Graft de rekening te doen. Pas in de zomer van het volgend jaar werden er spijkers met koppen geslagen. Op 23 augustus 1696 verleenden de vroedschappen van Graft aan dijkgraaf, heemraden en ingelanden permissie om hun vergaderingen in hun raadhuis te houden. In april 1697 kwam het bestuur dan eindelijk voor het eerst in Graft bijeen. Kistje Het bestuur werd sinds 1683 bijgestaan door een secretaris die de besluiten, keuren aanbestedingen et cetera moest optekenen. In hetzelfde jaar of kort daarna werd besloten het archief van het droogmakerijtje bij één persoon te deponeren in een kist of kast. Men volgde hiermee het gebruik van diverse andere polders. De besturen van de Heerhugowaard en de Schermer vergaderden bijvoorbeeld in het stadhuis van Alkmaar. Daar hadden beide polders imposante en speciaal vervaardigde kasten staan voor de berging van hun archieven. Deze twee schitterende meubels zijn nu te 173

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2005 | | pagina 57