1938 - Dirk Hooijberg, garagehouder in De Rijp, koopt via een openbare verkoop van Antonius Zon (in volmacht handelend voor zestien leden van de familie Zon, allen erfgenamen van de op 6 maart 1938 te De Rijp overleden Hendrik Zon Boukeszoon) voor f 250 een pakhuis en erf De Rijp B-1404, groot 50 m2. Het pand werd omschreven als 'de kleine garage'. Dit is het pand Zuideinde 2, hoek Keizerbuurt. Volgens Gebouwd in De Rijp (1991)63 gaat het hier om een stenen schuur uit 1938 die in 1989 werd verbouwd tot kapsalon. Dit gebouwtje werd alleen voor opslag gebruikt: autobanden of een sloopauto. Er werd niet in gewerkt. 1940 - Toen de Tweede Wereldoorlog uitbrak had de firma Hooijberg drie bussen. Twee daarvan worden door de Duitsers in beslag genomen. De chauffeurs Kees Roker en Dirk Hooijberg worden met hun bus gedwongen aan het werk gezet in Parijs. Na enkele maanden komen ze thuis - zonder bus. In dit jaar komt Siem Hooijberg (1921-2001) bij zijn vader in de zaak. 1943 - 'Alle radiotoestellen van De Rijp moeten worden ingeleverd in de garage van Hooyberg.' [Een nieuwe Chronyke 7(1990)20], 1945, vanaf - 'Er werd o.a. vlees gereden. De zware bouten werden aan haken opgehangen in de vrachtwagen. Diverse vrachten werden allemaal met de hand geladen. Een wagen vol bieten werd met de hand of greep geladen en gelost. Siem achter het stuur, Niek (geb. 1928) moest mee om te helpen. Er werden ook melkbussen vervoerd naar melkfabriek De Tijd aan de Rijperweg [in de Beemster], Siem reed ook wel op de vrachtwagen, bijvoorbeeld in de Noordoostpolder waar hij dan zand en grond reed en een week weg bleef. Het was veel zwaar werk. Achter in de vrachtwagen werden wel eens lange banken geplaatst voor personenvervoer. Op deze wijze reed [Siem] dan mensen die met hun gespaarde zegeltjes van de Spar naar de Snip-en-Snap Revue in Carré gingen.' [Toespraak Dick Hooijberg (geb. 1939) bij het overlijden van zijn broer Siem], 1946, vanaf - In zijn afscheidstoespraak bij het overlijden van Siem Hooijberg wordt deze door Cor Booy geschetst als 'een typische vertegenwoordiger van de generatie, die de wederopbouw na de Tweede Wereldoorlog gestalte heeft gegeven.' 1946 - Herinneringen van Cor Booy, die kort na de oorlog een jaar bij garage Hooijberg werkzaam was: 'Het ene was dat Niek Hooyberg op maandagmorgen altijd met een karretje met een paar lege bussen naar de gasfabriek moest, om warm water te halen, voor zijn moeder. Omdat het wasdag was. Je zag die ochtend heel wat van die 'warmwaterhalers' gaan over wat nu het Jan Boonplein (toen: de Middenstraat) heet.' 160

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2005 | | pagina 44