De firma Hooijberg door de jaren heen 1925 - Dirk Hooijberg (1899 - 1983) begint in De Rijp een garagebedrijf en fietsenwinkel in wat nu [2003] het pand Zuideinde 9 is. Het pand is in de crisistijd herbouwd. Voor het huis stond een benzinepomp. Als het zo uit kwam verkocht zijn vrouw Grietje Kroone (1901 - 1982) er ook aardbeien. Naast dit pand stond aan de zuidkant een oud houten pand, de nok dwars op de straat, dat door twee gezinnen bewoond werd: de familie Hottentot en de familie Noë (Jan, bijnaam Teel). Aan de overkant van het Zuideinde, tussen weg en sloot, stond het huis van Appie Middelveld (bijnaam Appie Nikkel). 1927 - Dirk Hooijberg, garagehouder in De Rijp, koopt voor f 2.300 een huis, garage en erven De Rijp B-904 en B-1409, groot 625 m2. Het gaat hier om het '1e oude huis en garage', waarschijnlijk de voorloper van het huidige Zuideinde 5. 1933 - Nieuwjaarsadvertenties laten zien dat er in De Rijp en Graft meer auto- (bus)bedrijfjes zijn: - Garage D. Hooijberg De Rijp - P. Honig C. Honig-Slooten Vrachtrijder Oost-Graftdijk - Autobusdiensten Van der Hoff Ton West-Graftdijk - Café Het Grafter Wapen/ G. Molenaar Luxe-Auto-Verhuurinrichting Graft - Jac. Smit Expeditie De Rijp-Alkmaar v.v. en De Rijp-Amsterdam v.v. De Rijp. 1934 - Het overzicht van per 1 januari 1934 aanwezig gereedschap geeft aan hoeveel er sindsdien in de garagewereld is veranderd. Dirk Hooijberg had in zijn werkplaats Baco sleutels, dopsleutels, achtkante vanadium sleutels, snijdozen en fresen, een vetspuit, tangen, hamers, vijlen, schroevedraaiers, een bankschroef, een electrische boor, een handboor, een ketting, een sleepkabel, een Westontakel, een dommekracht, ruimers, een slijpkop, een micrometer, een aambeeld, een vetkar, zagen, beitels, een verfspuit, looplampen en een motorbandenpomp. 1936 - 'De Rijp Nieuwe perspectieven De heer D. Hooijberg alhier, is overgegaan tot de aankoop van een groote luxe touring-car voor groote reizen. De Carosserie is gebouwd en gemonteerd te Oudkarspel. De wagen maakt een prachtigen, modernen indruk. De nieuwste snufjes zijn aangebracht, zoo ook een radio-toestel. De reisgenoten zullen dan altijd op reis naar de nieuwsberichten van het A.N.P. kunnen luisteren alsmede kunnen genieten van de programma's.' [Hoogcarspel's Rijper Courant 11 april 1936, geciteerd in Een nieuwe Chronyke 10(1993)102], 158

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2005 | | pagina 42