Hooyberg's Tours Mini-tentoonstelling Hooyberg's Tours in het museum Van 1 oktober tot en met 18 december 2005 schenkt Museum In 't Houten Huis met een mini-tentoonstelling aandacht aan de geschiedenis van de firma Hooijberg. In de galerij wordt dan met foto's, reclamedrukwerk en enkele objecten geïllustreerd hoe de garage van Dirk Hooijberg uit 1925 zich ontwikkelde tot het bekende touringcarbedrijf aan het Rijper Zuideinde. Ook bedrijfsarchieven zijn meestal de moeite van het bewaren waard Bedrijven komen en gaan op het Schermereiland. Sommige bedrijven bestaan tientallen jaren en geven talrijke mensen een baan. En dan opeens kan het afgelopen zijn: verkocht, gefuseerd, failliet gegaan of gewoon gesloten. De bedrijfsadministratie, technische tekeningen en dergelijke worden zelden bewaard men denkt dat die toch niet interessant zijn of men wil bijvoorbeeld niet dat anderen inzage krijgen in de vergaarde rijkdommen of de jarenlang goed verborgen armoede. Wat overblijft zijn dan langzaam wegsijpelende herinneringen, wat foto's en gestaag vergelende krantenknipsels. Jammer, want een bedrijfsgeschiedenis kan boeiende verhalen opleveren en een spiegel van z'n tijd zijn. Als ik in m'n geheugen vis, dan schieten me uit deze omgeving maar een paar voorbeelden van een op schrift gestelde bedrijfsgeschiedenis te binnen: het verhaal van Scheepswerf Voorwaarts uit West-Graftdijk (1997), het boekje over Pakhuis De Hoop (1999) en de herinneringen van de heer Oldenburg aan de Fijne Was- en Strijkinrichting van zijn moeder. Een telefoontje van mevr. Annie Hooijberg-Bruin, nu alweer een paar jaar geleden, was aanleiding om eens met haar en haar zwagers, de heren Niek en Dick Hooijberg, te praten over het bedrijf, waar ze alledrie zoveel tijd en energie in hadden gestopt: Hooyberg's Tours. Er kwamen veel oude foto's op tafel; die zijn inmiddels -als origineel of repro- opgenomen in het fotoarchief van de Oudheidkundige Vereniging. In een krant uit 1975 [de NNC van 27 januari] bleken al twee aansluitende artikelen over de geschiedenis van het bedrijf te staan, geschreven door de heer Cor Booy. Met zijn toestemming drukken we die hieronder opnieuw af, nu samen met enkele bijpassende af beeldingen. Aansluitend volgt er, chronologisch gerangschikt, nog een aantal losse gegevens over het bedrijf. Leo den Engelse 144

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2005 | | pagina 28