aanhangers? Ene Adam Foppensz werd in 1535 opgepakt in Amsterdam en die getuigde van zijn omzwervingen in het Noorderkwartier, in Purmerend, Niedorp en Graftdijk. In 1534 werd in Graftdijk een vrouw, Agnes Pietersdr, gevangen genomen, die ter zitting haar wederdoperij herriep. Ze kreeg daarop gratie en moest met een brandende waskaars door het hele dorp lopen. In De Rijp werd in 1535 Arent Jacobsz opgepakt en door verdrinking in Monnickendam om het leven gebracht. Totaal vielen er 2 a 3 duizend doperse slachtoffers in Nederland. Het aantal was erg afhankelijk van de medewerking van de lokale overheid aan de ketterse jacht. Hoorn was niet erg coöperatief. In 1535 werden er nog drie mannen en twee vrouwen geëxecuteerd, maar daarna trok men zich nauwelijks meer iets aan van de strenge plakkaten. Men 'gedoogde'. Het stadsbestuur van Hoorn liet publieke herbergen toe waar zwangere vrouwen in alle rust met hulp van een vroedvrouw konden bevallen, zonder dat deze - wat bij wet verplicht was- de pasgeborenen voor de kinderdoop aanmeldden. Nog iets over de executies: de meest genadige dood was die met het zwaard, toegepast op dopers die alsnog berouw toonden. De anderen kwamen aan hun einde door verbranding of verdrinking. Het verhaal gaat dat de dopers in onze omgeving in deze vroegste tijden hun bijeenkomsten in de open lucht hielden, op de Matten, zijnde doenmaels een kleyn Eyland ende trietbosch, rontomme in 't water van de onbedyckte Schermer gelegen. 139

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2005 | | pagina 23