:t oude vast te ood op het z.g. Iclub AW zijn 2 gashouder op ;traat stond een ondanks de en en dat ook aatste huis Van e bij de Rijpers aar een smal -ouw van Gerrit ng hield, eer ace triomfeerde awd vliegtuigje sgtuig stond de e Kerkstraat er ier kwamen wi V' was. oners: Rooms toor streng var 1 gemaand bi 1 werd dat de zo ver dat de leerlingen van de Katholieke school St. Jozef niet de leerlingen van de Openbare Lagere School mochten spelen. Het geloof was zo een splijtzwam binnen de dorpsgemeenschap, die voor heel wat narigheid en onnodige onverdraagzaamheid zorgde tot in de gemeenteraad toe, waar de zetelverdeling lange tijd op 3 voor de Katholieken en 4 voor de protestanten bleef staan. Veel Katholieken probeerden bij elkaar te wonen in een soort enclave betrekkelijk dicht rond de "eigen kerk". Van de Kleine Dam af verder naar het westen lopend komen we langs de Openbare Lagere School, waar ik 6 jaar op heb gezeten. Het hoofd was Teunis Pieter van Houwelingen, een magere schrale man met een witte snor en een "vadermoordenaar" om de nek, waar we allemaal veel ontzag voor hadden. Maar eerst zat ik bij juf Keyzer, die de eerste 3 klassen onder haar hoede had en later in de 4e en 5e klas bij meester De Ruiter, waarvan ik het meeste heb opgestoken. Er heerste een streng regime, want voor we de school mochten betreden moesten we ons op het schoolplein voor de deur in rijen opstellen en pas op het fluitsignaal van meester Van Houwelingen mochten we ons, in colonne lopend, naar binnen begeven. Tijdens het speelkwartier was het speelterrein in 2 door een dikke streep getrokken lijn /erdeeld: het ene deel voor de jongens, het andere voor de meisjes. Er waren naar 3 van de 6 lokalen, allemaal in een ondefinieerbaar lichtgroen geschilderd, in gebruik. In elk lokaal stond achterin een grote kolenkachel, lie door de onderwijskracht zelf aan het branden moest worden gehouden m als het op een winternamiddag te donker werd, werden er gaslampen ontstoken, die een koud wit licht verspreidden. Als het 's winters een paar lagen achter elkaar bleef vriezen was er een probleem, want op de gangen :n in de w.c.'s was geen verwarming en dus moest de waterleiding worden fgesloten. Even verder naast de roomse kerk was een winkel gedreven door de amilie Kaptein, die ons protestante kinderen zeer intrigeerde, want hier verden Mariabeelden, kruisen en andere in roomse gezinnen gewenste ltaarstukken geëtaleerd. Maar er werden ook levensmiddelen verkocht, zant van de verkoop van die objecten kon niemand leven. Over de Tilbrug was er eerst de kassentuin van vader en zoon Roemer, ■aar je rond september druiven kon krijgen. En daarnaast stond een stugge oorgevel met slechts één raam, want de toegang tot het huis zat opzij in een groen geverfde houten gevel. Dat was, volgens zeggen, het geboortehuis van an Adriaansz. Leeghwater. Het is inmiddels verdwenen. Alvorens je De Rijp verliet en de weg overging in de gemeente Graft tonden daar 2 betrekkelijk nieuwe panden, waarvan de één werd bewoond door de gemeentesecretaris J.Dalenberg en de ander door burgemeester 133

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2005 | | pagina 17