uitstraalde. Toentertijd had men nog niet het besef om het oude vast te willen houden, zoals later wel gebeurde. Het straatje waaraan de Vermaning lag liep uiteindelijk dood op het z.g. Baanmanslandje, waar de plaatselijke (protestante) voetbalclub AW zijn terrein had. Daar was ook de gasfabriek met zijn grote zwarte gashouder op een met een hek afgesloten terrein. Aan de linkerkant van de straat stond een langgerekt pand met meerdere huizen er in, waarin, ondanks de haveloosheid ook al in die tijd, meerdere gezinnen woonden en dat ook Klooster werd genoemd. Maar of dat nu kwam omdat in het laatste huis Van de Klooster, een kermisexploitant woonde, weet ik niet. Een ontsluitingsweg die hier naar het zuiden voerde en die bij de Rijpers kortweg het Zuid werd genoemd was uiteindelijk maar een smal grindweggetje. Meteen aan het begin van het Zuid dreef de vrouw van Gerrit Rot, die in feite het gasbedrijf in zijn eentje in gang hield, eer kruidenierswinkel. In de tijd toen de Uiver in de Melbournerace triomfeerde werd aan de voorgevel over de straat heen een nagebouwd vliegtuigje gehangen met daaronder een grote bruine sigaar. Op het vliegtuig stond de tekst "Bij Rot op het Zuid vliegen de sigaren de winkel uit". Tegen het dorp aan lagen enkele smalle straatjes zoals de Kerkstraat en het Vlaander, die door ons de Buurtjes werden genoemd. Hier kwamen wi niet vaak, aangezien dit gebied grotendeels "in roomse handen" was. In die dagen werd De Rijp verdeeld in 2 soorten inwoners: Rooms Katholieken en protestanten, die vooral op gezag van de pastoor streng var elkaar gescheiden dienden te leven. De roomsen werd gemaand bi geloofsgenoten te winkelen, waardoor het vanzelfsprekend werd dat de protestanten dat omgekeerd ook deden. Het ging zelfs zo ver dat de Schoolfoto. Rij 1, vijfde van links Hans Keuning; rij 3, vierde van links zijn zuster Bep 132

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2005 | | pagina 16