van de 30er jaren zijn bij een grote restauratie deze ramen opgekalefaterd en ze zagen er toen weer als nieuw uit. Deze kerk was ook het beginpunt van mijn muzikale carrière: ik mocht op het orgel studeren en heb er veel kerkconcerten gegeven samen met jonge collega's. Tegenover de kerk bevond zich een café met de naam Het Wapen van Munster, maar het heette in de wandeling naar de uitbater Café Lenferink. Ik herinner mij hiervan, dat tijdens de jaarlijkse kermis daar het folkloristisch spel katknuppelen werd bedreven. Aan een dwars over het terrein ter rechter zijde van het etablissement gespannen kabel was een houten tonnetje gehangen dat van afstand met een stok door de deelnemers uit elkaar geslagen moest worden. Vroeger zat er een kat in, maar al in mijn tijd was dat verboden.. Wie de laatste resten van het tonnetje op de grond wist te krijgen was winnaar en verdiende daar dan meestal een pond gerookte paling mee. Dat laatste was trouwens meestal de prijs voor dit soort evenementen, ook bij het z,g, prijsbiljarten dat van tijd tot tijd werd georganiseerd door de eigenaar van Café Drenth, dat recht tegenover de Kralingerbrug lag. Dat er prijsbiljarten was werd enkele dagen tevoren en ook wel op de dag zelf door de dorpsomroeper Jan Klinkenberg overal door het dorp bekend gemaakt. Hij sloeg daarbij eerst in een bijzonder ritme dat zijn persoonlijke handtekening was op een groot koperen bordvormig bekken, waarna de mededeling: Hedenavond prijsbiljarten in Café Drenth om 8 uur. Eerste prijs een pond paling. Zegt het voort, zegt het voort! volgde. Jan Klinkenberg was een klein mager mannetje, die zijn domicilie had in Het Klooster en waarvan ik niet weet of hij ooit getrouwd is geweest. Maar het meeste vermaak verschafte hij als brugwachter van de Kralingerbrug, die hij door aan een met katrollen werkend touwensysteem moest ophalen. Met zijn volle gewicht ging hij in de touwen hangen, maar dan nog was het soms nodig dat één van de schippers van de beurtvaartdienst Visser hem te hulp schoot. Het kon dan bij het neerlaten gebeuren dat Jan door het touw mee omhoog werd gesleurd. En vooral in het hoogseizoen van de groente- aanvoer moest die brug nog al eens open. Betrekkelijk dicht achter de NH Kerk lag de doopsgezinde kerk; een imposant gebouw met 2 toegangen en er naast, iets naar achter liggend, de aangebouwde kosterswoning, waar in mijn jeugd de zusters Braak woonden, die ook de kerk schoonhielden. Vader Braak, die schoenmaker was geweest, was toen al overleden. Van binnen had de kerk dezelfde vorm als die van andere doopsgezinde kerken: langs drie wanden van de rechthoek waren brede galerijen aangebracht, Aan de vierde wand bevond zich achter een bruin houten hek de preekstoel met daarnaast enkele banken voor de leden van de kerkenraad. Tegenover de preekstoel op de galerij stond een 17e 130

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2005 | | pagina 14