verder waren gebouwd te kunnen bereiken. De haven was in onbruik en ik heb nooit meegemaakt dat het bruggetje openging. Wanneer we het straatje dat daar op aansluit (het Rolderspad) terug aflopen langs alweer grote turfopslagplaatsen van de Fa. Blokdijk komen we weer bij de Kralingerbrug uit en kunnen dan linksaf langs de Tuingracht lopen. Aan de andere kant van de gracht zijn de achterkanten van de huizen aan de Rechtestraat het enige wat men ziet, want de Tuingracht loopt parallel aan de Rechtestraat tot aan het oude door Jan Adriaansz. Leeghwater ontworpen Raadhuis, waar de Tuingracht noodgedwongen stopt, omdat een sluisje het hoogteverschil in waterpeil moet overbruggen. Het meest opvallende pand aan de Tuingracht was het Doopsgezinde Weeshuis met boven de voorgevel een enorme barometer. Het had een eigen voortuin en een grote achtertuin. Een brede blauwstenen trap voerde naar de magistrale voordeur en ook binnen had het de allure van een rijke koopmanswoning met grote kamers en oud antiek meubilair. In mijn tijd was het al niet meer in gebruik als verblijf van wezen. Weer even verder was het pakhuis van een heuse wijnhandelaar, die de duitse naam Erdtsieck had. Hoe deze man in vredesnaam kon bestaan in een dorp, waar niemand het buiten enkele notabelen in zijn hoofd zou halen wijn te drinken, is mij nog altijd een raadsel. Hij heeft er geloof ik dan ook niet zo lang gezeten. Bij het Raadhuis ligt een brug over de Tuingracht die een slag breder is dan zijn evenbeeld de Kralingerbrug en die het pleintje voor het Raadhuis, dat de weidse naam Kleine Dam voert, verbindt met de Grote Dam, waaraan de NH Kerk met het kerkhof ligt. Die kerk, gebouwd aan het begin van de 17e eeuw, draagt nog altijd de kenmerken van het rijke leven dat De Rijp gekend reeft. Niet dat er veel overdadige versiering te vinden is, maar er zitten een tantal prachtige gebrandschilderde ramen in, waarvan er enkele geschonken djn door steden als Amsterdam, Alkmaar, Hoorn en Medemblik. In het begin De familie Keuning met auto. Van links naar rechts: Hans Keuning, zijn vader, broer Jan Keuning, zuster Bep Keuning, in de auto zijn moeder. 129

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2005 | | pagina 13