boekjes van Hidde Dirksz Kat en Jeldert Jansz Groot verhalen van de barre omstandigheden die deze 53 mannen hebben moeten doorstaan om te overleven. Op 28 juli besluit de commandeur naar huis terug te keren en na de nodige stormen komen ze daar op 30 augustus aan. Deze tocht heeft twee walvissen en 177 zeehonden opgeleverd, hetgeen voor vier reizen het volgende beeld oproept: 1775 - 140 vaten spek afkomstig van 5 walvissen (Dekker 1971) 1776 - ca. 180 vaten spek afkomstig van 4 1/2 walvis 1777 - ca. 100 vaten spek afkomstig van 3 walvissen 1778 - 116 vaten spek van 2 walvissen Als we, afhankelijk van de traanprijs er van uit mogen gaan dat een rei: tenminste 200 vaten spek moet opleveren om de kosten te dekken dan is afgezien van de opbrengst van de baarden en bijvangsten geen enkele rei: kostendekkend geweest. Het lijkt dan ook gerechtvaardigd de conclusie t( trekken dat de reder Simon Beets alles behalve tevreden is geweest over dt reizen van zijn schip Weltevreede. Conclusie Uit het bovenstaande moge duidelijk zijn geworden dat de bunde manuscripten van Fedde Jansz Visser bijzondere waarde heeft al tijdsdocument. De journalen geven een heel goed beeld van de activiteitei van een walvisvaarder in de nadagen van de Nederlandse walvisvaart waarb bijvangsten een steeds belangrijker rol gaan spelen. Heel duidelijk maak Fedde Jansz Visser dat de walvisvangst onder deze moeilijke omstandighede een gezamenlijke, internationale activiteit is waarin veel word gecommuniceerd en indien nodig wordt samengewerkt. De door Fedde Jans in zijn journaal verstrekte gegevens over de overlevenden van het rampjaa 1777 toont aan dat zelfs informatie uit het Moederland tot in he: vangstgebied doordringt. Samen met het memoriael geven de journalen ee i goed beeld van natuur en landschap in het vangstgebied. Tenslotte krijgt men door de rijmpjes en de vele verwijzingen naar God en zijn alle; besturende aanwezigheid een goede indruk van de gedachtenwereld en he t godsvertrouwen van de walvisvaarders in de tweede helft van de achttiend 3 eeuw. Met dank aan de heer C.J. Mol 114

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2005 | | pagina 66