Het is opvallend veel stil weer, wat de ervaren walvisvaarders nog niet eerder hebben meegemaakt aldus Fedde Jansz. Op 29 juni zien ze een eenhoorn (narwal) en op dezelfde dag komen ze bij het Voorland bij Spitsbergen aan. Ze varen dan heen en weer voor de Koningsbaai waarbij ze veel walvissen zien maar niet kunnen vangen. Op 2 juli nemen ze ook vinvissen waar. Op 3 juli hebben ze dan eindelijk succes en bemachtigen ze hun eerste walvis. De volgende dagen spekken ze de pas gedode walvis af die ze op 40 vaten spek schatten. Op 6 juli komen ze op de rede van Smeerenburg aan. Ze zien daar een Rus die in een huis op het eiland in het Deense gat heeft overwinterd. Hier bemachtigen ze hun tweede walvis die groot blijkt te zijn. Terwijl een deel van de bemanning de walvis afspekt gaat een ander deel met twee sloepen eten zoeken. Ze komen met een woerd en 10 eieren terug. Totaal levert de tweede walvis 76 kwartelen en drie pijpjes spek, zestien vaten kreng. Na het afspekken gaan ze de zee weer op in de richting van Vogelenzang. Ze varen met veel schepen in de wateren noordelijk van Spitsbergen. Overleg met de andere commandeurs leert dat er veel schepen naar het land komen omdat er in het westijs niet veel walvissen worden aangetroffen. Op 14 juli gaan ze weer met sloepen op zoek naar voedsel. Deze sloepen komen terug van de overkant van de Roobaai met een rendier, een vos, een woerd en zeven eieren. Hierna keren ze terug naar de westkust van Spitsbergen. Op 16 juli zijn ze weer bij Smeerenburg waar drie andere schepen liggen. Ze halen van een eilandje in de Zuidbaai 60 sterneieren. Maakten nog verschillende tochtjes met de sloepen onder andere naar de Rus in het Deense gat. Op 18 juli varen ze de baai weer uit. Ze komen nog veel schepen tegen die allen met wisselend succes de walvisvangst hadden geprobeerd. Op 24 juli vermeldt Fedde Jansz nieuws over de gebeurtenissen van het dramatische jaar 1777: Wij hadde gehoort van D. Driewes dat die mensen die verleden jaar om de west beset zate nu teregt ware waarover wij zeer verblijt ware want hij zeide dat het wel waar was want de Smitte hadde bij een robbenslager geweest die een Deens schip gepraait hadde die 80 man van't gebleven volk in hadde en de andere ware nog op Staten Hoek. Die zoude met een ander Deens schip kome en 't volk van J. Broertjes was op Ijslant. Hij weet dan nog niet dat de tol van het grootste rampjaar uit de geschiedenis van de Nederlandse walvisvaart verschrikkelijk hoog is geweest. Zeven schepen zijn in 1777 vergaan waarbij ongeveer 300 mensen, waaronder de commandeurs Kastrikum en Broertjes uit Den Helder zijn omgekomen. Slechts 53 man hebben de verschrikkingen overleefd. De 113

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2005 | | pagina 65