Onderweg zien ze andere schepen en drie potskoppe [potvissen]. Op 7 mei komen ze bij het pakijs aan. Ze gaan overstag en kruisen verder naar het noorden waarbij ze een Engelsman ontmoeten met vijf sloepen en 33 man aan boord. Als bijzonderheid vermeldt Fedde Jansz dat de Engelsman twee kapiteins aan boord heeft: één voor in het ijs en één voor de heen en thuisreis, waaruit blijkt dat de Engelsen de walvisvangst nog op de zeventiende-eeuwse wijze bedrijven. Fedde Jansz: Wij bidde goede Godt om een behouden reis En een goe walvisvangst als wij komen in 't ijs Wilt dan ons schip en volk door uwe hant eware Opdat wij o Heer behouden mooge vare. Een paar dagen later zit de Engelsman nog in de buurt. Het weer is slecht met mist en kou zodat het want bevriest. Wilt gij na 't coude Groenland vaare Om walvis, robbe, beer en traan, Wilt gij uw brandewijn wat spaare Trekt lustig bonte kleeren aan. Op 14 mei zien ze verscheidene schepen. De commandeurs hebben :ontact en komen bijelkaar aan boord om ijs en vangstinformatie uit te visselen. Een paar dagen zijn ze weer nabij het ijs. Ze maken de sloepen en iet visgereedschap gereed. Er komen steeds meer schepen. Op 24 mei liggen :e aan een schots met drie andere schepen. Als ze s'nachts enkele potskoppe potvissen) zien proberen ze deze te doden maar het lukt niet. Het schip des zeemans huis gebout van hout en ijser Godt die ons stuurman is en niemant is er wijser O goede Godt en hemelkoning behoet ons dog in dese woning Geef ons dog segen en gewin brengt ons hiema ten hemel in Anno 1777 op het schip Weitevreede Op 29 mei zien ze een walvis waarop ze jacht maken. De walvis onsnapt. Op 30 mei liggen er meer dan 100 schepen, Nederlandse en Engelse. Ze zien i erscheidene walvissen maar kunnen er niet een krijgen. Anderen zijn wel succesvol. Op 5 juni slagen ze er eindelijk in de eerste walvis te doden en te verwerken. Het is een middelgrote walvis met baarden van tien voet. Na de vangst breekt een storm los. Ze zien veel walvissen maar kunnen er vanwege het weer niet op uit. Op 9 juni vangen ze een tweede walvis met baarden van acht voet. 109

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2005 | | pagina 61