lek schip. De vangsten zijn volgens de commandeurs die ze ontmoeten, niet geweldig. Later vangen ze drie walvissen in de wateren van Spitsbergen. Onder Smeerenburg liggen vijf schepen en achter Jan Donker in de Magdalena baai liggen eveneens enkele schepen. Op 14 juli zeilt de Weltevreede naar de Kruisbaai, waar ze ankeren. Ze zien een Russische pelshut maar geen bewoners. Ze verzamelen ook hier weer veel eieren, slaan een zeehond en verzamelen wat lepelblad. Op de 15de zeilen ze weer de baai uit op zoek naar walvissen. Ze kruisen voor de Kruisbaai. Op de 18de doden ze drie zeehonden en op de 19de komen ze een collega tegen. Ze zien veel walvissen maar het zijn kleintjes. Op 21 juli aanvaarden ze de thuisreis. Ze maken het gereedschap schoon. Onderweg zien ze een stuk van een Russische lodgja [een Russisch zeilscheepje] drijven. Op 31 juli zien ze nog twee Kaselots [cachelots potvissen]. Op 3 augustus vermeldt Fedde Jansz plotseling de geografische positie van het schip [noorderbreedte en oosterlengte] in graden en minuten (65° 30 NB en 16° 26' OL). Op 4 augustus weer (63° 46' NB en 16° 24' OL). Hij doet dat vervolgens nog een aantal keren. Hitland [Shetland eilanden] en Ferc [Faeröer] en enkele schepen die ze tegen komen worden nog genoemc voordat het schip op 21 augustus weer thuis komt. Totaal levert deze reis viereneenhalve walvis plus vier zeehonden op waarmee de uitredingskosten gedekt zijn. 1777. Journaal of Dagregister Gehouden op het schip Weltevreede daar op Commandeur C. De Leeuw. Varende onder dierectie van den Heer Simon Beets met 7 sloepe 43 ziele gedestineerdt na Groenlandt [Spitsbergen]. Op 20 april vertrekt het schip met twee andere schepen uit het vaderland Fedde Jansz: Wij hoope dat de Heere ons met een gesegende reis gesont ei behouden in ons lieve vaderlant zal brengen bij vrinden en maagen. Ze komei onderweg naar het noorden vishoekers tegen die hen van kabeljauw, heilbo en koolvis voorzien. Ze besluiten zelf ook te vissen waarbij ze twe< koolvissen, vijf heilbotten en zes kabeljauwen vangen. Ook in dit journaal geeft Fedde Jansz Visser koers, windrichting, lucht ei weer aan maar ditmaal ontbreekt een positiebepaling helemaal. Hij voorzie het journaal voor het eerst van verzen: Hout vrede met de mense en oorlog met de vis Soo lang het scheepje vol of de tijt verloopen is. Wij sulle groote Godt uw loven Geeft ons dog uw segen van boven. 108

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2005 | | pagina 60