met een paar kanonnen erin. Het graafwerk werd allemaal door opgetrom melde eilanders gedaan, die ook geholpen hebben met de versterking van Alkmaar en Purmerend. Tijdens het beleg van Alkmaar is de 18e september 1573 een beslissende dag geweest. Toen bestormden de Spanjaarden op diverse plekken de stad. Het gedonder van de kanonnen viel vast en zeker overal duidelijk op het Schermereiland te horen. En wat deden de Grafters, Rijpers, Schermers en Graftdijkers? Zij pakten de schuit of de praam en voeren over de Schermer chting Alkmaar. Daar ging het anker overboord. De eilanders volgden het Lrijdgewoel aandachtig en moedigden de verdedigers van de stad luidruchtig an. Als een stel dolle voetbalsupporters brulden en schreeuwden ze "val aen, 11 aen, slaet dood de Spangiaert". Dat zette een behoorlijke domper op de irijdlust van de Spaanse soldaten volgens Pieter Bor, de schrijver van het rote standaardwerk over de Opstand. Iedereen weet: bij Alkmaar begon de victorie, maar eigenlijk begon daarna e ellende op het Schermereiland pas goed. Waterland en de Zaanstreek wa- en het spookachtige toneel van hinderlagen en schermutselingen, waarbij een duidelijke frontlinie te onderscheiden viel. Op 18 januari 1575, midden i de winter, verscheen een groepje Spanjaarden op de schaats voor Graft, laar ze werden door de bewoners van het Schermereiland verjaagd. Sonoy ad verder het hakken van een grote bijt in het ijs van de Schermer, Stam heer en Beemster bevolen om dit soort acties tegen te gaan. Ieder dorp in oord-Holland moest daarvoor arbeiders leveren, het Schermereiland bij kaar 201 man. Er patrouilleerden in de bittere koude voortdurend wachten mgs de bijt en men had op sleden gemonteerde kanonnen klaar staan. Op 26 maart 1575 waagden 150 Spanjaarden vanuit Assendelft weer een anval op het Schermereiland. De bevolking stelde zich dapper te weer. Er vielen twee doden en er werd ook nog iemand gevangen genomen. Het zag er somber uit, maar Sonoy zond een galei en een vendel soldaten. De Spaanse soldaten werden verdreven, maar ze roofden nog wel drie a vier schuiten en het pontveer van de Vuile Graft mee. Sonoy legerde daarna de nodige solda ten op het Eiland en toen de Spanjaarden hiervan hoorden zagen ze gelukkig van verdere aanvallen af. Het kan niet anders of de gebeurtenissen uit de jaren 1573-1575 hebben het Schermereiland-sentiment behoorlijk versterkt. Men had immers schouder aan schouder pal gestaan voor het behoud van het Eiland. In het archief van de Staten van Holland is zelfs nog een getuigenverklaring uit 1614 aanwezig van een veteraan, opgesteld 39 jaar na dato, waarin een en ander nog eens wordt opgehaald. Het gaat bij die veteraan om de chirurgijn mr. Pieter Stevensz. Hij was destijds hopman, had meegeholpen in de strijd en bovendien

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2005 | | pagina 9