Uit de pen van Dick Mantel je overstroming van de Mijzenpolder in 1889 In het museum wordt een potloodtekening bewaard waarop een dijk te zien is met daarin een gapend gat en mensen die zich beraden op te nemen maatregelen. Het gaat hierbij om de ringdijk van de Mijzenpolder, die in 1889 bezweek waardoor de hele polder overstroomde. De maker van de tekening is onbekend. Gezien het lage objectnummer moet de tekening al vrij lang in het bezit van het museum zijn. De tekening wordt zorg vuldig bewaard in het museum, verpakt in zuurvrij papier en in een zuurvrije kartonnen doos. Er wordt voor een constante temperatuur en vochtigheid gezorgd. In dit artikel wordt de dramatische gebeurtenis beschreven en wordt er ingegaan op de vraag hoe deze overstroming aan het eind van de negen tiende eeuw nog mogelijk was. De techniek van bedijking was al ver gevorderd en toch ging het mis. Was het een heel toevallige ramp die altijd op kan treden, of stak er meer achter? De doorbraak Het onheil begon op 27 september om 12 uur 's middags. Op een momen dat de situatie al weer een stuk verbeterd leek na een periode van hoog water. Het noodsein dat gegeven was in de nacht van 25 op 26 septembe was al weer opgeheven. Maar desondanks begaf de ringdijk het om 12 uu 's middags, even voorbij het oude stoomgemaal, komend vanaf Schermerhorn in het zuidoostelijk deel van de Mijzenpolder, vlak voor Oostmijzen. Het leek in eerste instantie nog wel mee te vallen. De bemaling op d boezem was direct gestopt nadat het noodsein gegeven was en het gat wer provisorisch gedicht. De 'schuit van Spaans' is hierbij een begrip geworden, die werd naast zand en stenen als dichtingsmateriaal gebruikt. De dijkgraa van Uitwaterende Sluizen bepaalde dat de bemaling op 29 september 's morgens vroeg weer hervat mocht worden. De Almaarsche Courant van 29 september meldt: Den 27 is de polderdijk van het heemraadschap Mijzen, in de nabijheid van het stoomgemaal, ten gevolge van den hoogen waterstand, over eene lengte van 10 ellen ongeveer weggeslagen. Het snel indringende water maakte het noodzakelijk, het vee naar elders in veiligheid te brengen, doch is niet zoo hoog gestegen, dat de bewoners in gevaar verkeeren. Men heeft eene veerschuit en eene vlet, zwaar beladen, in het gat gelegd en de nog open 40 Museur luuetin

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2005 | | pagina 40