"Na dat het houden der notule sins verscheidene jaaren is verzuimd geworden heeft de thans fungeerende kerkeraad van deze Gemeente (de noodzakelijkheid daarvan inziende) begreepen om dezelve van dit oogenblik weder te houden ten opzichten van die saken die eenigszins merkwaardigen voor de toekomst eenig nut kunnen opleveren. De thans fungeerende kerkeraad bestaat uit vier personen met name Maarten Prins Willem Honig Adriaan Blaauw Pieter Bruin Wzn De Gemeente telt thans zie Bl. 28 leden en behalven 30 a 40 kinderen - dus te samen 60 a 70 zielen. Het bladzijde nummer is niet ingevuld in het Kerckenboeck. En vervolgens, op hetzelfde blad: "Op den elfde November 1824**) vergaderden de eerste drie genoemde leden van de kerkeraad [dat zijn dus Prins, Honig en Blaauw], benevens de manneleden van de Gemeente met oogemerk om tot het beroepen van een Leeraar over te gaan, welk beroep ook dan met alle gemeene stemmen van de aanwezigen kerkeraad en leeden werd uitgebragt op Pieter Bruin Wzn te Noordeind van Graft die hem van tijd tot tijd tot het Leeraarsampt had voor-bereid, en die blijkens het verslag van de Algemeene Sociëteit van 1824 na gedane exsamen als Proponent bij genoemde Sociëteit te Amsterdam was aangenomen. Copie van de beroepsbrief, op den 12 Sept. 1824 afgezonden aan Pieter Bruin Wzn. In de kantlijn.- "11 November moet zijn 11 September" Daarna volgt de copie van de tekst van de beroepingsbrief, die ruim twe en een halve bladzijde van het Kerckenboeck beslaat. Ik citeer er enkele zir sneden uit: "Daar wij kerkeraadhebben goedgevonden onze Broeders op te roepen, om in dit geval over eene zaak die voor de Gemeente van het grootste belang is te spreken betreffende UwE persoon, namentlijk om UwE bij ons als leeraar te beroepen waarmede wij zoo gelukkig geslaagd zijn, dat wij niet slechts door eenigen, maar door alle de aanwezige Broeders versogt zijn, met ons genomen besluit voortegaan en UwE tot den man te verkiezen die ons tot de Zaligheid zal zoeken voor te bereiden. Waarop wij hebben begrepen hiervan spoedig gebruik te maken om die zaak (die zeer veel in zich bevat) UwE bekend te doen worden en dezelve UwE regtstreeks te doen toekomen niet als kennisgeving, maar als een volkomen beroep. 26

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2005 | | pagina 26