hebben velen gerlijkheit en agtinge ver- uwentijt zich ïigen experi- st in feite op t gebied toe, irakter kreeg, xperimenten ootschap om rimenten uit- ïit, misschien efende. Deze iaar ook een het laborato- ierde.17 Een schets horend bij een afstandsberekening Nieuwentijt en het 'godsbewijs' Nieuwentijt was de bekendste Nederlandse vertegenwoordiger van de godsdienstige opvatting die men aangeeft met de fysico-theologie: de mens staat in de schepping centraal en God heeft alles zo bedacht dat hij er opti maal van profiteren kan. Volgens fysico-theologen kunnen de resultaten van de natuurwetenschappen gebruikt worden om het bestaan van God te 'bewijzen'. Deze resultaten kunnen ook als bewijs dienen om Zijn goede wil ten aanzien van het mensdom aan te tonen.18 In 'Het regt gebruik der wereltbeschouwingen' beschrijft Nieuwentijt dit uitvoerig. Uit de volmaaktheid van de wereld kan in de eerste plaats een bewijs ontleend worden dat er een God is, dat is een Wijs, Magtigh en Goedertieren Maker en Bestierder van alles. En ten tweede dat den Bijbel (sijn geopenbaarde woort) van een boven-menschelijke en Goddelijke afkomst is.19 Het 'bewijs' van het bestaan van God: Nieuwentijt verzoekt aan een yder, wie hij ook wesen magh, dat hij met een bedaart gemoet, sijne driften en vooroordeelen afleggende, bij sigh selfs in stilte te gaan nedersitten en met ernst na te denken.20 Als hij de eindeloze variatie en complexiteit in de natuur gezien heeft, alsmede de harmonie en de doelmatigheid moet hij een vraag beantwoorden (deze zin is een interpretatie niet een weergave van de letterlijke tekst in 'Het regt der werelt beschouwingen').21 De vraag: of niet yder moet toestaan dat dese alle door een wijs Maker voort en te samen gebragt sijn, die dit einde daar door beoogt 21

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2005 | | pagina 21