eigenhandig in schermutselingen langs de ijsbijt gevallen gewonden ver zorgd. En Leeghwater weet er ook nog het een en ander over te melden. De vraag is natuurlijk: hoe lang heeft dat echte Schermereiland-sentiment op dat eiland dat sinds die Beemsterbrug helemaal geen eiland meer was nog aangehouden? Heel lang in ieder geval. De blijvende oriëntatie op de zee -door de haringvangst en walvisvaart- zal daar ook wel het nodige aan heb ben bijgedragen. We zien verder dat het 'eilandidee' direct weer uit de kast werd gehaald als de nood aan de man kwam. Dat was bijvoorbeeld in decem ber 1675 het geval. De zeedijken hadden het begeven en de waterstand in de ringvaarten van de Beemster, Starnmeer en Schermer steeg gevaarlijk. Aa i de Zuiddijk bij De Rijp was de situatie kritiek. De bestuurders van dit dorp riepen direct mannen op om de dijk te verhogen, en wel wegens "...dese groote watersnoodt die alle dagen 't Eylant met een inbreuck ofte overloop over de dycken dreycht". Hetzelfde ging het na de doorbraken van 18 decem ber 1757 bij Driehuizen en -op dezelfde plek nog eens- van 11 februari 1758. Het "zoogenaamde Eijland" liep onder water en deze ramp leidde tot een in grijpende herziening van het bestuur van de Eilandspolder. Die Eilandspolder hebben we inderdaad nog steeds, al is het alleen in naam, want in 1977 is h j als zelfstandig waterschap van het toneel verdwenen. En hoe ik ook zocht o r de kaart, de benaming Schermereiland is daar anno 2005 echt niet meer oi te vinden. Tenslotte nog dit: hoe ziet u zichzelf? Denkt u over uzelf allereerst als Neder lander, of liever als Noord-Hollander of als West-Fries? Of toch vooral als Rijper, Grafter, Driehuizer of Graftdijker? Hoe dan ook, ik denk dat er nog maar weinigen zijn die over zich zelf zullen zeggen: 'ik kom van het Schermereiland', zoals iemand uit Den Burg of De Cocksdorp nog zegt 'ik kom van Texel', of om heel dicht bij huis te blijven: 'dat is er eentje van -e i dus niet uit- De Woude'. Is er ondanks dit alles nog hoop voor het Schermereiland-sentiment? I!< denk het wel. Neem nou het tijdschrift van de Oudheidkundige Vereniging, het bekende Een nieuwe Chronyke. Daar stond tot nummer 4 van 1990 op ds omslag 'uitgave Oudheidkundige Vereniging Graft-De Rijp'. Met ingang var nummer 5 van 1990 stond er ineens in kleine lettertjes onder 'en afdeling Schermerhorn'. Misschien riekte dat teveel naar inlijving en annexatie, wart voorop het volgende nummer is het 'en werkgroep Schermerhorn'. Maar kennelijk won het eiland-idee aan kracht en in 2003 was het zover: 25 jaar historische vereniging en meteen ook een nieuwe naam, 'Oudheidkundige Vereniging Schermereiland'. Het prachtige nieuwe museum in De Rijp -waarin het Schermereiland in zijn totaliteit centraal staat- wijst ook op een nieuw, en tegelijkertijd eeuwenoud 10

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2005 | | pagina 10