De zomeravondwandeling. De Langste Dag werd dit jaar gevierd door een groep van ongeveer 50 leden van onze vereniging met een zomeravondwandelling in het nabu rige dorp Oosthuizen. De avond was georganiseerd door de Historische Vere niging Oosthuizen. Wij werden ontvangen in de Grote Kerk waar Herman van Leuven een korte inleiding hield over de historie van de kerk en de restauratie. De heer van Leuven is de voorzitter van de plaatselijke commissie van de kerk. Na deze inleiding mochten wij vrijelijk rondlopen in deze mooie, hoge en heldere ruimte met een hemelsblauw geschilderd houten tongewelf waarin nog vele rijke en historisch waardevolle kerkstukken zijn te bewonderen. De belangrijkste daarvan zijn: Het vroegrenaissance koorhek met rijk gesneden ballusters. De preekstoel en het portaal onder het orgel en de gestoelten, alle uit de zeventiende eeuw. Het meest opzienbarende stuk is wel het grafmonu ment van Francois Bredehoff, vrijheer van Oosthuizen, burgemeester van doorn, overleden in 1723. Tenslotte het Laatgotische orgel, oorspronkelijk uit 1521; een van de oudste orgels in Noord-West Europa, beroemd bij de orgelkenners om de klankweelde van dit eenklaviersorgel. Deze werkelijk zeer bijzondere, fraaie en historisch belangrijke kerk is in november 2003, na een 15 jaar durende restauratie van het gebouw, het graf monument en het orgel, weer in gebruik genomen en is sindsdien weer te bezoeken. Het praalgraf in de kerk 109

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 9